Co je kimči, s čím se v Koreji kombinuje a co se stane, když budete kimči jíst každý den.

Co je kimči, s čím se kimči v Koreji kombinuje a co se stane, když budete kimči jíst každý den?

Navzdory všeobecnému přesvědčení není kimči jen pikantní zelná pochoutka, ale také způsob přípravy různých druhů zeleniny. Znáte ho i vy, protože jde v podstatě o kysání. Kolik receptů na kimči by měla znát každá korejská hospodyňka, zda ho mohou jíst i děti a jak ho připravit doma – to vám prozradíme v našem článku.

Korejské zelí kimči (Foto: Shutterstock/FOTODOM) O čem budeme v článku hovořit:Co je kimčiZ čeho se kimči vyrábí. Nejoblíbenější zelenina na vařeníČím je kimči užitečnéČím se kimči kombinuje. Jak správně jíst kimčiCo se stane, když budete jíst kimči každý denJak skladovat kimčiRecept na kimči

Co je kimči

Kimči je gastronomickým znakem korejské kuchyně.
Kimči – gastronomická vizitka korejské kuchyně (Shutterstock/FOTODOM)

Kimči je poznávacím znamením korejské kuchyně, národní chloubou a pokladem. Způsob přípravy je založen na kvašení, kterým obyvatelé této země připravují nejrůznější druhy zeleniny. Někdy je odvážně smíchají a získají skutečně fantastické pochutiny. Zvláštností kimči je použití velkého množství koření a přísad (zázvoru, česneku, pálivé papriky, sójové omáčky, rybí omáčky nebo ústřicové omáčky), díky nimž zelenina získá nezapomenutelnou, palčivou chuť.

Podle historických měřítek byl tento způsob vaření vynalezen v Koreji poměrně nedávno, teprve před zhruba osmi stoletími. A ne z dobrého života: kvašená zelenina s kořením byla v zimě jediným zdrojem vitamínů. Tehdy ještě neexistovaly ledničky, a tak se hospodyňky musely snažit co nejlépe uchovat plody úrody až do příštího jara. Pokusem a omylem tak bylo vynalezeno kimči, které je dodnes na kulinářském pořadu dne v mnoha asijských zemích.

Co dělá kvašení se zeleninou? V podstatě mění její složení, a tedy i vlastnosti. V důsledku chemických reakcí, které probíhají přirozeně pod vlivem enzymů, bakterií a kvasinek, vzniká nový produkt, který přináší výrazný chuťový zážitek a je zdraví prospěšný.

Korejské kimči je zvláštní příběh. Existuje více než 100 druhů této pochutiny a je prostě neslušné, aby hostitelka znala méně než 30 receptů na kysanou zeleninu. Kimči se podává v restauracích, a to i ve fast foodech. Pizza a hamburger s kimči? Snadné!

Korejci pravidelně pořádají festivaly kimči a v Soulu je dokonce muzeum věnované tomuto pokrmu. Na univerzitě v Jeonju je katedra, kde se mladí lidé učí technologii kimči. Hospodyňky pořádají každý podzim neoficiální soutěže ve výrobě této kvašené zeleniny – v rámci domu nebo na ulici, „kdo ji umí udělat chutnější“. A konečně, malí Korejci dostávají kimči od tří let, samozřejmě po předchozím opláchnutí kousků vodou (pochybujeme však, že se zelenina poté stane čerstvou). Proč? Kvůli prospěšnosti, samozřejmě. Světové společenství také ocenilo „zásluhy“ kimči: bylo zařazeno na seznam kulturního dědictví UNESCO s tím, že tento pokrm podporuje sociální soudržnost.

Z čeho se kimči vyrábí. Nejoblíbenější zelenina na vaření

Nejoblíbenější zeleninou pro přípravu kimči je pekingské zelí: jeho listy jsou jemnější než listy bílého zelí. Používá se také daikon, ředkvičky, mrkev, kedlubny, okurky, lilek, cukety, sladká paprika a další zelenina, ale také houby, klíčky, mořské řasy a divoké kořeny.

Příprava se obvykle skládá ze dvou kroků: několikadenního namáčení potravin ve slaném nálevu a následného „posílení“ fermentace přidáním česneku, zázvoru, sójové nebo rýžové omáčky a mouky. Jak dlouho obecně trvá proces kvašení? 4-5 dní, v závislosti na velikosti zeleniny.

K čemu je kimči dobré

Kimči má vysoký obsah probiotik, která jsou nezbytná pro podporu imunitního systému a střev.
Kimči má vysoký obsah probiotik, která jsou nezbytná pro imunitu a zdraví střev (Shutterstock/FOTODOM)

Především je třeba poznamenat, že kimči, stejně jako každá fermentovaná (kvašená) potravina, obsahuje probiotika, která pomáhají normalizovat střevní flóru. Probiotika jsou důležitá nejen pro zdraví střev, ale také pro zlepšení syntézy vitaminů a prevenci nachlazení a virových onemocnění.

Kimči obsahuje také velké množství laktobacilů (opět díky fermentaci). Díky nim se zpomaluje proces stárnutí v těle a normalizuje se činnost imunitního systému.

Kimči je také bohaté na vitaminy, jako jsou vitaminy A, C, K a B, a také na minerální látky (zejména železo). Pravidelná konzumace této pochutiny může pomoci zlepšit složení krve, zrychlit metabolismus a normalizovat nervový systém. Nejodvážnější korejští lékaři tvrdí, že ten, kdo jí kimči pravidelně, nikdy neonemocní, ale my přesto doporučujeme zaměřit se na další, zřejmější výhody této svačinky zmíněné právě výše.

S čím kimči kombinovat. Jak ho správně jíst

Nejjednodušší možností je podávat kimči v čisté podobě jako předkrm. Praktičtí Korejci však přišli na jiné, zajímavější způsoby využití této fermentované zeleniny. Z kimči například připravují smaženou rýži, nudle a polévku ramen. Korejci rádi kombinují kimči s tofu: nakrájí ho na kostičky, osmaží na sezamovém oleji a ihned podávají s kysaným zelím.

Kimči se dobře hodí k masu nebo drůbeži. Kalorií je v kysaném zelí minimum, zato je v něm hodně vlákniny, která přispívá k lepšímu trávení těžkých bílkovinných jídel. Mimochodem, ze stejného důvodu je kimči dobré přidávat i do hamburgerů.

Co se stane, když budete jíst kimči každý den

Mírná denní konzumace kimči podporuje hubnutí a zabraňuje obezitě
Mírná denní konzumace kimči podporuje hubnutí a zabraňuje obezitě (Shutterstock/FOTODOM)

Je to otázka, kterou na internetu často kladou lidé, kteří nadšeně věří v prospěšnost kvašené zeleniny a domnívají se, že čím více kimči snědí, tím lépe pro jejich zdraví. Před několika lety proto vědci provedli odvážný experiment na více než 115 tisících lidech ve věku 40 až 69 let, kteří každý den jedli kimči z pekingského zelí nebo daikonu. Výsledky byly velmi zajímavé: ti, kteří jedli 100-150 g kimči denně, byli štíhlejší než ti, kteří jedli méně než 50 g denně. A nešlo ani tak o vnější parametry (váha, obvod pasu/ boků), ale o snížení množství břišního tuku, který se ukládá kolem vnitřních orgánů a je zdraví nebezpečný. Vědci také zaznamenali, že kimči z pekingského zelí mělo na organismus výraznější vliv než kimči z daikonu.

Vědci také upozornili, že nadměrná konzumace této pochutiny není pro organismus dobrá, zejména pokud existují chronická onemocnění žaludku, střev nebo jater. Než se tedy začnete „léčit“ kimči, zkontrolujte stav svého organismu a poraďte se s lékařem.

Jak kimči skladovat

Jak dlouho skladujeme kysané zelí? Správně: do příštího léta. Dobře uvařené zelí se nekazí, pokud je uchováváno v chladu, a jeho chuť se časem stává intenzivnější.

Podobně je to s kimči. Uvařenou přesnídávku co nejtěsněji rozložte do malých sklenic. Pak je uzavřete víčky a dejte do lednice. Buďte si jisti, že se kimči po dobu šesti měsíců nic zlého nestane. Chuť pokrmu se změní a bude intenzivnější.

Mnoho korejských hospodyněk uchovává kimči v oddělené lednici, protože tuto pochutinu vyrábějí v průmyslovém měřítku. Na zimu by měla vystačit pro celou rodinu, která se obvykle skládá z více než tří osob. Pokud tedy dáte sklenice s kimči do společné chladničky, nezbude místo pro jiné produkty. A ještě jedna věc: pokud kimči neuzavřete dostatečně těsně, bohatá chuť svačiny se rozšíří všude kolem. Mějte to na paměti a k uzavření používejte co nejpevnější víčka.

Recept na kimči

Korejci nejčastěji vaří kimči z čínského zelí. Proto jsme se rozhodli podělit se o tento recept, zachovat základní principy autentické technologie a mírně jej přizpůsobit našim ruským reáliím.

Korejské zelí kimči
Korejské zelí kimči ()

30 minut

Další čas: 55 hodin

8 porcí

K výrobě kimči potřebujete:

– velké čínské (pekingské) zelí o hmotnosti asi 1,2 kg – 1 kus.

– česnek – 6 stroužků

– čerstvý kořen zázvoru – 4 cm dlouhý kousek

– solené ančovičky – 100 g

– velká šťavnatá hruška – 1 ks.

– střední cibule – 1 ks.

– zelená cibule – 30 g

– rýžová mouka – 1 polévková lžíce.

– cukr – 1 lžička.

– mletá pálivá červená paprika – 2 polévkové lžíce.

– hrubá sůl – podle chuti

1. Očistěte zelí od vnějších listů (ty si nechte). Zelí rozkrojte napůl a namočte na 15-20 minut do vody. Poté je vyjměte z vody, aniž by se vysušily, mezi listy nasypte sůl, vložte do velké mísy nebo hrnce, přidejte vodu, přikryjte vnějšími listy, nechte 4-6 hodin odstát. 2. Vložte do hrnce a nechte okapat.

2. Zelí důkladně opláchneme od soli, vymačkáme a lehce osušíme. Hrušku nastrouháme na hrubém struhadle. Česnek, zázvor a ančovičky rozdrtíme v hmoždíři nebo mixéru na pastu. Smíchejte je s hruškami.

3 – Nakrájejte cibuli na tenká půlkolečka a zelenou cibuli na 5 cm dlouhé trubičky. Obě cibule smíchejte ve velké míse. Rýžovou mouku zalijte 50 ml vroucí vody a za stálého míchání povařte. Nechte vychladnout.

4. Směs rýžové mouky, červené papriky, 1/4 lžíce soli, cukru a pasty ze zázvoru, česneku a ančoviček smícháme s hruškou. Smíchejte ji s cibulí. Poté do vzniklé směsi vložte zelí a důkladně ji rozprostřete, rovnoměrně mezi listy. Vnější 2 listy každého půlkruhu nechte volné.

5. Vnitřní listy přeložte pevně napůl tak, aby jejich konce dosahovaly k jádřinci. Jeden z vnějších listů omotejte kolem kukly a druhý list kolem druhé strany.

6 Kapustu vložte do nádoby řeznou stranou nahoru. Naskládané zelí přikryjte listy zelí, které jste na začátku odložili stranou, přitlačte, uzavřete a nechte 24 hodin při pokojové teplotě. Čas od času otevřete a přitlačte rukama, aby se zelí pokrylo uvolněnou tekutinou. Po 2 dnech je kimči připraveno ke konzumaci.

UŽITEČNÝ TIP

K zelí přidejte plátky daikonu nebo kedlubny, okurky nakládejte tak, že je rozkrojíte a naplníte kořenící pastou. Do nálevu můžete vložit také chobotnice nebo datle.

Pokud si všimnete chyby nebo nepřesnosti, dejte nám prosím vědět. #zelo #kimchi #přínosy**]. ?

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Květiny Michaela

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: