Aromatické listy a stonky máty se používají v kuchyni, kosmetice a lékařství, což není vůbec překvapivé: tato rostlina je cenným zdrojem biologicky aktivních látek, vitaminů a minerálů. Je tu však jedna nuance: stejně jako všechny sezónní bylinky má máta krátkou dobu trvanlivosti. Pojďme zjistit, jak správně skladovat čerstvou mátu, aby si zachovala všechny své užitečné vlastnosti.
Jak správně skladovat čerstvou mátu (Foto: Shutterstock/FOTODOM)
O čem budeme v článku hovořit:
- Načasování a způsoby skladování máty
- Jak skladovat čerstvou mátu ve vodě
- Jak uchovávat mátu v lednici
- Ve vlhkém hadříku
-
V kontejneru
-
V balíčku
-
V mrazáku
-
- Sušení máty
Jak a kdy skladovat mátu
Listy a stonky máty si po sběru zachovávají čerstvost po dobu 2-3 hodin, takže pokud plánujete rostlinu použít po hodině, stačí ji opláchnout pod tekoucí vodou a otřít papírovou utěrkou. Čerstvost aromatické byliny můžete prodloužit až na 7-14 dní v chladničce nebo ve vodě a zmrazení nebo sušení pomůže zachovat její užitečné vlastnosti po dobu několika měsíců.
Jak uchovávat čerstvou mátu ve vodě
Při tomto způsobu skladování listy a stonky máty nezvadnou několik dní až týdnů – vše závisí na čerstvosti rostliny. Pokud je máta již mírně zvadlá, můžete ji skladovat několik dní, ale čerstvě natrhané bylinky vydrží 2-3 týdny.
U této metody se doporučuje měnit vodu každý den, aby máta vydržela mnohem déle.
Za tímto účelem rostlinu dobře opláchněte pod mírně tekoucí vodou, abyste nepoškodili listy a stonky a smyli nečistoty, bakterie a pesticidy, které mohly zůstat na povrchu. Poté opatrně zastřihněte okraje stonků pod mírným úhlem nůžkami, aby rostlina mohla lépe přijímat vodu.
Naplňte džbán nebo vázu asi do třetiny vodou a vhoďte do ní stonky máty – měly by být celé ve vodě. Listy zabalte do igelitového sáčku nebo potravinové fólie a zajistěte gumičkou, abyste zabránili kontaktu se vzduchem. Vodu je třeba měnit každý den.
Jak uchovávat mátu v lednici
Mátu můžete v chladničce udržet čerstvou 4-5 dní – to vše kvůli rychlému odpařování vody, ale existují tři způsoby, jak tuto dobu prodloužit na 2-3 týdny.
Ve vlhkém hadříku
Mátu důkladně opláchněte pod tekoucí vodou, odstraňte z ní zvadlé větvičky a vytřepejte z ní zbylou vodu. Navlhčete malý ručník nebo gázu a rovnoměrně na něj rozložte snítky máty. Poté ručník srolujte, vložte do igelitového sáčku a dejte do lednice.
V nádobě
Další snadný způsob, jak uchovávat aromatické bylinky v chladničce, díky kterému vydrží déle čerstvé. Budete potřebovat suchou nádobu s těsně přiléhajícím víkem.
Máta by měla být do nádoby umístěna v suché formě, tím se zpomalí růst bakterií a hnití rostliny.
Mátu utrhněte, odstraňte případné zvadlé větvičky a poté oddělte listy máty od stonků. Vložte je na dno nádoby a navrch položte papírové utěrky nebo ručník, vrstvy opakujte, dokud není zeleň hotová, pak nádobu pevně uzavřete víkem. Pravidelně do nádoby nahlížejte: pokud jsou ubrousky mokré, vyměňte je.
V sáčku
Pokud je máta mokrá, osušte ji položením na papírovou utěrku a odstraňte z ní zkažené větvičky. Vložte rostlinu do sáčku na zip, lehce ji stlačte, aby se uvolnil vzduch, a pošlete mátu do lednice.
Do mrazničky
Zmrazení máty pomůže zachovat chuť, vůni a všechny prospěšné vlastnosti rostliny po dobu několika měsíců. Pokud hodláte mátu používat k aromaterapii, spařte listy vroucí vodou, aby si zachovaly sytě zelenou barvu. Listy vložte do těžkého sáčku a vložte do mrazničky.
Mátu peprnou lze přidávat do čajů a koktejlů a používat při kosmetických procedurách.
Při zmrazování celé máty je lepší ji neopařovat vroucí vodou: stačí ji dobře opláchnout a osušit, pak ji vložit do sáčků, pevně uzavřít a vložit do mrazničky.
Pro kosmetické procedury v domácnosti nebo přípravu koktejlů se skvěle hodí máta zmrazená v kostkách ledu. Odstraňte lístky ze stonků, nasekejte je nadrobno, vložte je na dno nádoby na led a naplňte ji vodou, přičemž ponechte malý prostor.
Sušení máty
Jeden z nejoblíbenějších způsobů přípravy máty na zimu. Sušená máta se přidává do čaje, koktejlů, různých pokrmů a používá se také v kosmetice. Správně usušená máta si zachovává své užitečné vlastnosti a chuť. Rostlinu je lepší sušit v tmavé místnosti při teplotě 20-30 ℃. Bylina se suší dvěma způsoby: svázaná do svazků a zavěšená nebo rozložená na tácku a přikrytá látkou. Připravenost lze určit podle stavu listů: pokud se výhonky suší správně, začnou se drolit.
Pokud si všimnete chyby nebo nepřesnosti, dejte nám prosím vědět. #mint**]. ?