Otázka, která dnes trápí téměř každého, kdo je v rodině zodpovědný za jídlo: co uvařit k večeři, aby to bylo jednak chutné, jednak výživné, a ne nudné, a jednak aby všechny živiny naše tělo potřebovalo v dostatečném množství? A aby to nakonec nebylo příliš drahé. Odpověď je jednoduchá: na každodenní večeře je třeba myslet předem. Správná kombinace různých druhů živočišných bílkovin, obilovin, mražených a konzervovaných potravin s čerstvou kořenovou zeleninou, všemi druhy zelí a fazolí, salátovými listy, k tomu česnek, zázvor a čerstvé bylinky – to je výsledek, který hledáte!
7 rychlých, snadných, jednoduchých, finančně nenáročných, ale velmi chutných večeří na příští týden (Foto: Shutterstock/FOTODOM) O čem budeme v článku hovořit:PONDĚLÍSTŘEDAX STŘEDAČTVRTEKPÁTEKPÁTEKSOBOTA NEDĚLE
PONDĚLÍ
Zelený salát s marinovaným sýrem a olivami
Salát z různých zelených listů – je dokonalým doplňkem téměř ke každé večeři. Lidé ve středomořských zemích, jejichž jídelníček je plný čerstvého chleba, sýrů a vína, zůstávají štíhlí díky zvyku jíst salát alespoň jednou denně. Listové přídavky mohou takový salát skutečně zpestřit, a nemusí to být jen zelenina. Různé okurky, ovoce, maso, ryby a sýry – vše může jít do práce.
Zelený salát s marinovaným sýrem a olivami
Na přípravu 4 porcí budete potřebovat:
- míchané salátové listy – 150 g
- olivy bez pecek – 1 plechovka
- feta nebo brynza – 150 g
- dlouhoplodá okurka (cca 200 g) – 1 kus.
- sůl, čerstvě mletý černý pepř
- bílý vinný ocet – 40 ml
- rostlinný olej – 80 ml
- česnek – 2 stroužky
- cukr – 1 špetka
- suchá směs provensálských bylinek – 1 špetka
- Pro přípravu marinády oloupejte a rozmělněte česnek. Do hrnce nalijte ocet a 50 ml vody, přidejte špetku cukru, špetku sušených bylinek a česnek. Pokud je sýr neslaný, přidejte trochu soli. Přiveďte k varu, stáhněte z ohně, přilijte olej a nechte vychladnout.
- Sýr nakrájejte na středně velké kousky o velikosti asi 2 cm. Smíchejte směs z hrnce se sýrem. Marinujte nejméně 1 hodinu při pokojové teplotě nebo 4-24 hodin v chladničce.
- Na suchém prkénku (to je důležité, aby olivy neklouzaly) širokým nožem lehce rozmačkejte olivy tak, aby popraskaly, odstraňte pecky. Okurku nakrájejte na tenká kolečka nebo půlkolečka.
- Salátové listy a okurky naaranžujte na talíře, lehce pokapejte sýrovou marinádou. Listy doplňte olivami a marinovaným sýrem, pokapejte další marinádou, dochuťte pepřem a podávejte.
Těstoviny s kuřecím masem a rajčaty
Kombinace těstovin a kuřecího masa – je jedním z nejoblíbenějších na světě. Je vydatné a velmi rychlé, zejména pokud se připravuje z křehkých kuřecích prsou. Aby těstoviny nebyly nudné, obarvěte je jasně červenou (ve skutečnosti fialovou) cibulí a světlými rajčaty. – Tato kombinace vypadá na talíři skvěle.
Těstoviny s kuřecím masem a rajčaty
Na přípravu 4 porcí budete potřebovat:
- těstoviny – 400 g
- kuřecí prsní řízek – 400 g
- cherry rajčata – 200 g
- červená cibule – 150-200 g
- česnek – 6 stroužků (30 g)
- rostlinný olej – 50 g
- máslo – 1 polévková lžíce.
- sůl, čerstvě mletý černý pepř
- strouhaný sýr k podávání
- Prsní řízky nakrájejte na kostky, osolte a opepřete. Rozdrťte 2 stroužky česneku, oloupejte je a nasekejte co nejjemněji. Posypte jimi kuřecí maso a důkladně promíchejte. Přikryjte a nechte 10 minut stát.
- Oloupejte červenou cibuli a nakrájejte ji na silná pera. Cherry rajčátka podélně rozkrojte na polovinu. Zbylý česnek oloupejte a nakrájejte na tenká kolečka.
- Těstoviny uvařte ve větším množství (alespoň 3 litry) vroucí osolené vody. Prvních pár minut před vařením těstoviny intenzivně míchejte, aby se nepřichytily ke dnu.
- Zatímco se těstoviny vaří, postavte hlubokou velkou pánev nebo soté pánev na střední teplotu. Vlijte rostlinný olej, přidejte máslo a prohřejte. Vložte cibuli a za stálého míchání ji 2-3 minuty smažte.
- Přidejte kuřecí maso a česnek, zvyšte teplotu na nejvyšší stupeň a za stálého míchání smažte 5 minut. Těstoviny vyhoďte do cedníku a přidejte ke kuřeti. Smažte 1 minutu.
- Přidejte cherry rajčata, pepř a prohřívejte další 1 minutu. Těstoviny s kuřecím masem a rajčaty dejte na nahřáté talíře a ještě trochu opepřete. Podávejte se strouhaným sýrem.
Užitečná rada
Aby se těstoviny po uvaření neslepily, není nutné je proplachovat ani přidávat do vody na vaření olej. Úplně postačí, když je uvaříte v dostatečném množství vody. Klasický poměr je 1 litr vody na každých 100 g těstovin.
ÚTERÝ
Zelný salát s koprem a česnekovou majonézou
Tento salát samozřejmě nejlépe chutná uprostřed léta, kdy je sezóna mladého čerstvého místního zelí. Nemusíte ho krájet na tenko: už tak je křehké a příjemně křupavé. Ale i ze zelí z loňské sklizně bude salát velmi správný, protože máte dvě kouzelné ingredience, které ho zjemní a vylepší: kopr a domácí majonézu. Mimochodem, zbylá domácí majonéza zmizí za půl dne, jakmile se s ní pokusíte udělat sendviče, například na borodinském chlebu s okurkou a bujénou.
Zelný salát s koprem a česnekovou majonézou
Na přípravu 4 porcí budete potřebovat:
- zelí – 500 g
- kopr – 80 g
- sůl
- vejce – 1 ks.
- česnek – 3 stroužky
- jablečný ocet – 15 ml
- dijonská hořčice – 15 g
- cukr – 10 g
- rostlinný olej – 220 ml
- Zelí nakrájejte nadrobno a pak ho napříč rozdělte na 3 díly. Kopr nakrájejte velmi najemno a odstraňte tvrdou spodní část stonků. Kopr a zelí lehce osolte a promíchejte.
- Na česnekovou majonézu rozšlehejte vejce pokojové teploty v šálku ponorného mixéru. Přidejte rozdrcený a oloupaný česnek, 7 g soli, cukr, hořčici a ocet. Přilijte 100 ml rostlinného oleje a šlehejte do hladka.
- Přilijte zbývající olej a znovu prošlehejte – by měla vzniknout hustá emulze. Zelný salát podle chuti přelijte koprem a česnekovou majonézou a nechte 10 minut odstát. Zbylou majonézu skladujte v lednici nejdéle 5 dní.
Vepřové kotlety ve vajíčku
Jemně obalené kousky vepřového masa, i jen osmažené na pánvi, pokud nejsou přesušené, – velmi chutné. Ale ve vaječném těstíčku vypadají mnohem zajímavěji a chuť tohoto těstíčka je velmi obohacující. Pro krásu a další zdravotní účinky přidejme do těstíčka kurkumu. – přírodní žluté barvivo a účinný protizánětlivý prostředek.
Vepřové kotlety ve vejci
Na přípravu 4 porcí budete potřebovat:
- jeden kus vepřové krkovice nebo karbonádu – 600-700 g
- vejce – 2 ks.
- rostlinné nebo rozpuštěné máslo – 50 ml
- mouka – 100 g
- krupice – 2 polévkové lžíce (30 g)
- kukuřičný škrob – 1 polévková lžíce (10 g)
- kurkuma – 0,5 lžičky (3 g)
- sůl, čerstvě mletý černý pepř
- grilovací omáčka k podávání
- Velmi ostrým nožem nakrájejte vepřové maso napříč vlákny na 4 stejné kusy. Lehce je propíchejte mezi 2 pergameny válečkem, tloučkem nebo jen pěstí. Maso z obou stran osolte a opepřete a nechte ho 10-15 minut odpočívat pod pergamenem.
- Vejce rozšlehejte s několika špetkami soli dohladka. Odděleně smíchejte krupici se škrobem a kurkumou, spojte s vejci a nechte 10-15 minut odstát.
- Předehřejte troubu na 100 °C. Plech vyložte pergamenem na pečení, na kterém bylo položeno maso, a umístěte ho do středu trouby. Na velké pánvi rozehřejte na středním plameni olej.
- Do hluboké mísy nasypte mouku. Ponořte kousek vepřového masa do mouky, obalte ho ze všech stran a přebytečnou mouku oklepejte. Poté ho ponořte do vejce tak, aby se vaječnou směsí obalil ze všech stran.
- Maso smažte na pánvi na středním ohni po jednom kousku 2-2,5 minuty z každé strany. Opečené kousky vložte na plech do trouby. Když je všechno maso hotové, nechte ho ještě 4-5 minut stát v troubě a poté podávejte s barbecue omáčkou.
Užitečný tip
Vaječné těsto lze výrazněji ochutit kořením nebo omáčkami. Zkuste například přidat trochu kari, sójové omáčky nebo dokonce kečupu.
STŘEDA
Salát z ředkviček, vajec a obyčejného kváskového chleba se zeleninou
Tento salát „vyrostl„ našeho tradičního salátu „Jaro„Hlavními ingrediencemi jsou: okurka, ředkvička, bylinky a vařené vejce. V této verzi se obvykle přelévá majonézou nebo zakysanou smetanou, ale v našem případě – cinknutým (to znamená zbaveným přebytečné tekutiny) zákysem. Barvu a chuť dresinku dodá mixérem nasekaná zelenina. A způsob šlehání okurky a ředkvičky je převzatý od Číňanů: zlomené okurky, stejně jako ostatní čerstvá zelenina, absorbují zálivku mnohem lépe, pokud okraje kousků nejsou hladké, naříznuté nožem, ale nerovné, strukturované.
Salát z ředkviček, vajec a kváskového chleba s bylinkami
Na přípravu 4 porcí potřebujete:
- ředkvičky – 1 svazek (cca 200 g)
- dlouhá okurka – 1 kus (cca 200 g)
- petržel – 1 svazek (40 g)
- kopr – 1 svazek (40 g)
- česnek – 1-2 stroužky
- vejce – 4 ks
- kvásek – 400 g
- majonéza – 30 g
- rostlinný olej – 30 ml
- sůl, čerstvě mletý černý pepř
- bageta k podávání
- Kvásek vložte do cedníku přikrytého kuchyňskou utěrkou a nechte ho 1-4 hodiny odkapat. Čím déle bude kvásek odkapávat, tím bude hustší.
- Na zálivku oloupejte a nasekejte česnek, pokud jej používáte. Zeleninu nakrájejte nadrobno. Zeleninu a česnek vložte do šálku mixéru. Osolte, přilijte rostlinný olej a rozmixujte dohladka. Přidejte trochu obyčejné zakysané smetany a znovu prošlehejte. Přidejte zbývající obyčejnou zakysanou smetanu a rozmixujte. Dochuťte solí a pepřem.
- Vejce opatrně vložte do horké vody, do které byla přidána sůl (aby vejce nepraskla). Vejce uvařte natvrdo, 9 minut. Zchlaďte pod tekoucí studenou vodou, oloupejte. Vejce potřeme majonézou a opepříme.
- Z ředkviček odkrojte ocásky a zelené části. Pokud jsou velmi čerstvé, nechte na ředkvičkách 1-2 cm dlouhé zelené stonky. Na každou ředkvičku poklepejte něčím těžkým (paličkou na maso, rukojetí těžkého nože, hrncem), aby praskla. Nepřehánějte to: ředkvičky by se neměly roztříštit. Poté je rozdělte na větší kousky nebo je nakrájejte nožem.
- Stejným předmětem poklepejte na okurku, aby také popraskala. Nakrájejte okurku na středně velké kousky. Okurky a ředkvičky smíchejte dohromady.
- Ředkvičky a okurky smíchejte se zeleným dresinkem. Na talíře dejte nejprve hlavní salát a poté vaječnou směs. Ihned podávejte s bagetou.
Užitečná rada
Pokud se obáváte, že vejce po ponoření do horké vody prasknou, jemně je propíchněte špičkou. „akutní„ konec jehlou. V tomto případě rozhodně nepraskne.
Ryby a brambory v „obálce“
Jedním z nejzdravějších způsobů vaření v obálce je zabalení jídla do pergamenového papíru, přikrytí, aby uvnitř zůstaly všechny šťávy a chutě, a pečení v troubě. Výsledkem je jakési pečené jídlo v páře. – Papír umožňuje minimální cirkulaci vzduchu (na rozdíl například od fólie) a na rybě se dokonce vytvoří lehká hnědá kůrka.
Ryby a hranolky v obálce
Na přípravu 4 porcí potřebujete:
- filety z bílých ryb (asi 150 g každý): štikozubec, treska, treska jednoskvrnná, treska tmavá – 4 kusy.
- brambory – 4 kusy (cca 500 g)
- rozpuštěné máslo – 3 lžíce (60 g)
- petržel – 1 svazek (20 g)
- česnek – 3 stroužky (15 g)
- sůl, čerstvě mletý černý pepř
- Petrželku nasekejte velmi najemno. Česnek rozdrťte, oloupejte a nasekejte. Vmíchejte česnek a přidejte ho do …