Mandle, kešu, sója, kokos, rýže – z čeho všeho se dnes mléko vyrábí! Alternativní mléko neobsahuje laktózu, mohou ho pít i vegetariáni a je vhodné pro půst. Podle našeho názoru je ze všech nemléčných mlék nejchutnější a nejvyhledávanější ovesné mléko.
Vše, co potřebujete vědět o ovesném mléku, abyste ho mohli začít pít (Foto: Shutterstock/FOTODOM) O čem budeme v článku hovořit:Kdy se objeviloJak se vyrábíJak si ho vyrobit domaJak používat ovesné mléko kupované v obchodě i domácíPastové sušenky s čokoládou, 14-16 kusůZdravotní přínosy
Ovesné mléko chutná velmi příjemně. Je mírně nasládlé, s lehce rozpoznatelnou příchutí ovesných vloček. Konzistence kupovaného ovesného mléka je krémová a dobře pění, proto se často používá v kavárnách k přípravě latté a dalších podobných nápojů.
Když bylo zavedeno
Ovesné mléko je relativně nový výrobek. Vytvořil ho v 90. letech švédský vědec Rikard Oste, který se zabýval výzkumem intolerance laktózy a hledal náhradu kravského mléka.
Alternativy nemléčných mlék: lískooříškové, ovesné, mandlové a kokosové mléko.
Jak se vyrábí
Při průmyslové výrobě ovesného mléka se ovesná zrna nejprve vyloupou ze slupek. Poté se smíchají s vodou a rozemelou. K rozkladu škrobu se často používají enzymy. Někdy se ovesné mléko vyrábí z ovesného prášku, který se smíchá s vodou, jiné může být obohaceno ovesným sirupem. Hmota se šlehá do homogenní konzistence a filtruje se. Pro dosažení krémové konzistence se ovesný nápoj smíchá s rostlinným olejem. Ten tekutinu emulguje a dodává jí objem a hustotu podobnou plnotučnému mléku a emulze je zbarvena do bíla. Bez přidaného másla se ovesné mléko špatně šlehá. Právě tento přidaný tuk zajišťuje nápoji oblibu v kavárnách!
Podle požadavků a preferencí výrobce se do ovesného mléka přidávají sladidla, sůl, koření a dochucovadla. Některé společnosti přidávají do nápoje vitaminy. Někdy se ovesné mléko zahřívá na ultravysoké teploty pro delší skladování a může se skladovat bez chlazení.
Latte z ovesného mléka
Jak si ho připravit doma
První metoda. K výrobě základního ovesného mléka potřebujete pouze 2 suroviny, 1 mixér a 5 minut!
- V míse mixéru rozmixujte 100 g ovesných vloček (ne rychlých a bez namáčení) a 1 litr pitné lahodné vody.
- Směs rozmělněte, 30-45 sekund. Nepřehánějte to s mixováním, přílišné mixování může způsobit, že ovesné mléko bude mít kašovitou strukturu.
- Tekutinu 2x přeceďte přes bavlněnou utěrku nebo plátno.
- V případě potřeby přidejte do nápoje mořskou sůl (špetku), datle (1 datli bez semínek nebo 15 ml datlového sirupu), vanilková semínka (třetinu lusku), kakaový prášek (8-10 g) nebo lesní plody (20-25 g). Domácí ovesné mléko lze skladovat ve vzduchotěsné láhvi nebo nádobě po dobu 3-4 dnů. Před použitím nezapomeňte nádobu důkladně protřepat!
Výsledný nápoj při šlehání nepění a je lepší ho neohřívat (mohl by se oddělit). Měl by se prostě vypít nebo použít studený.
Druhý způsob: Šlehačka se připraví z mléka, které se v průběhu roku rozšlehá. Chcete-li vyrobit krémové ovesné mléko, které se konzistencí podobá ovesnému mléku zakoupenému v obchodě, musíte pracovat o něco déle.
- Namočte 100 g syrových kešu oříšků do velmi horké vody na 30 minut nebo do studené vody na 6 hodin.
- Tekutinu slijte a kešu oříšky propláchněte pod tekoucí vodou. Rozmixujte v míse mixéru s 50 g kokosových vloček (nejlépe neslazených), 40 g ovesných vloček, 1 datlí bez semínek, malou špetkou mořské soli a 750 ml pitné lahodné vody. Začněte právě s tímto množstvím vody, abyste získali bohaté, krémové „mléko“. Pokud chcete hustší tekutinu, zvyšte objem vody na 900 ml.
- Přikryjte mixér utěrkou (pro případ, že by se tekutina vylila) a šlehejte 1 minutu.
- Velkou mísu vyložte bavlněnou utěrkou a opatrně do ní nalijte tekutinu, přičemž okraje utěrky spojte k sobě. Vymačkejte dort a vymačkejte z něj co nejvíce „mléka“.
Tato krémová směs je ideální pro napěnění a ohřev. Lze ji použít horkou k přípravě nápojů s kávou nebo matcha. Lze ji také použít na dochucení kaší, například skandinávské pohankové.
Skandinávská pohanková kaše se zázvorem a borůvkami
Jak používat ovesné mléko zakoupené v obchodě i doma vyrobené
Mléko zakoupené v obchodě lze použít místo smetany do polévek. Do všech studených koktejlů a smoothies, kde se doporučuje sójové nebo mandlové mléko, lze použít ovesné mléko.
Ovesné mléko vyrobené podle základního receptu lze použít jako náhradu vajec v postním těstě na pečení. Nemusí se dvakrát filtrovat, stačí ho přecedit přes síto. Ovesná suspenze dodá těstu potřebnou vlhkost, bílkoviny a emulgační vlastnosti.
Postní sušenky s čokoládou
Postní sušenky s čokoládou na olivovém oleji a ovesném mléce
Pro přípravu 14–Potřebujete 16 kusů:
- hnědý cukr – 170 g
- jedlá soda – 3/4 lžičky.
- sůl
- kvásek – 0,5 lžičky.
- mletá skořice – 1 špetka
- olivový olej – 130 ml
- čerstvě připravené domácí ovesné mléko (ze 40 g vloček a 80 ml vody) – 60 ml
- semínka z poloviny vanilkového lusku
- celozrnná mouka – 190 g
- čokoládové kapky nebo 100 g hořké čokolády
- Ve velké míse smíchejte cukr, prášek do pečiva, jedlou sodu, sůl a prášek do pečiva dohladka. Neměly by v nich být žádné hrudky!
- Přidejte olivový olej, ovesné mléko a vanilková semínka. Směs šlehejte, dokud nebude hladká.
- Přidejte mouku a promíchejte pomocí silikonové stěrky. Mouka by měla být zcela promíchána s tekutými přísadami.
- Přidejte čokoládové kapky (nebo nadrobno nasekanou studenou čokoládu) a těsto ručně prohněťte. Bude máslové a zvláštní na dotek, ale tak to má být!
- Pomocí polévkové lžíce rozdělte těsto na 14-16 dílků. Každý z nich rozválejte do kuličky a prohněťte mezi dlaněmi, abyste vytvořili středně silný kotouč. Kotouče rozmístěte v určité vzdálenosti od sebe na plech vyložený pečicím papírem. Nechte 30-40 minut odpočívat.
- Pečeme v předehřáté troubě při 180 °C 12-15 minut. Sušenky by měly být na okrajích zlatavé a pevné, ale uprostřed ještě poměrně horké a měkké. Sušenky nechte vychladnout na pokojovou teplotu a podávejte.
Zdravotní účinky
Ovesné mléko je vhodné pro vegany, ovo-vegetariány, osoby s intolerancí laktózy a alergiemi na mléčnou bílkovinu, sóju a ořechy. Pokud se při jeho přípravě nepoužívají vysoké teploty, je nápoj vhodný i pro konzumenty syrové stravy.
Nápoj je obecně bezpečný pro osoby citlivé na lepek. Ale i když oves přirozeně lepek neobsahuje, často se zpracovává na stejných zařízeních jako obiloviny obsahující lepek. Při nákupu ovesného mléka si proto nezapomeňte přečíst etikety. Mělo by na nich být uvedeno: nápoj je vyroben z bezlepkového ovsa.
Ovesné mléko má méně bílkovin než kravské a sójové mléko, ale více než mandlové, kokosové a rýžové mléko. Má více vlákniny, která je skvělá pro trávení, a méně cukru, což je dobré při cukrovce a obezitě.
Výživová hodnota na 100 ml – 39 kcal.
Pokud si všimnete chyby nebo nepřesnosti, dejte nám prosím vědět. #trvale udržitelné mléko #bez lepku**]. ? Další nápady a recepty na našich sociálních sítích