Dort „Mraveniště“ je klasickou variantou pro slavnostní čajový dýchánek. Mistr Alexander Selezněv připravuje „Mravenčí farmu“ speciálně pro nás!
Dort Mraveniště od Alexandra Selezněva (Foto: Gastronomické nakladatelství LLC) O čem vám budeme vyprávět v článku:Tajemství a variace dortu „Mraveniště „Recept dortu „Mraveniště“ podle Alexandra SelezněvaDomácí cukrářské výrobky Alexandra Selezněva
Někteří lidé se domnívají, že vznikl z orientálního čak-čaku, jiní ho dávají do souvislosti s Napoleonem, další ujišťují, že je potomkem „dortu s mlýnkem na maso“ vynalezeného v americké Pensylvánii. U nás i Francouzi mají dort profiteroles – navenek velmi podobný „Mravenčí farmě“, ale chuťově se samozřejmě zcela liší. A v Anglii existuje „dort prince Williama“ (říká se, že ho dokonale připravuje sám princ) – kde se suché sušenky smíchají se smetanou a přidá se kapka rumu nebo brandy.
Naše „Mravenčí farma“ má ve světě mnoho příbuzných, ale myslím, že při jejím vymýšlení jsme šli stále svou vlastní cestou a od nikoho jsme nic nevyhledávali, protože naše „Mravenčí farma“ je dítětem sovětské bídy, kdy výrobků bylo málo, nebyl žádný sortiment, a my jsme chtěli udělat něco zvláštního! Recept na tento chutný a jednoduchý koláč se prý zrodil už v 60.-70. letech, ale byl tak úspěšný, že se na něj nezapomnělo.
Čak-čak je příbuzný filmu „Farma mravenců“.
Tajemství a variace dortu „Mraveniště“
Pravděpodobně každá rodina vaří svou vlastní verzi „Mraveniště“ podle receptů maminek a babiček. A ti, kteří nostalgicky vzpomínají na chudé studentské mládí (nebo ti, kteří jsou prostě příliš líní či zaneprázdnění), si i nyní mohou připravit lehčí verzi tohoto dortu: koupí si křehké sušenky, nalámou je na malé kousky, smíchají s kondenzovaným mlékem – a je to, dezert je hotový.
Nostalgická a co nejjednodušší „Mravenčí farma“ z kousků sušenek a kondenzovaného mléka.
Velmi dobré je „Mraveniště“ z oplatek nebo ovesných sušenek. Dříve se pro ty, kteří nechtějí lámat ani sušenky, prodávaly kukuřičné tyčinky – z nich se dala vyrobit „Mravenčí farma“. Ale nepůjdeme tou nejjednodušší cestou a nevyrobíme „Mravenčí farmu“ podle všech pravidel. Tím spíš, že tento koláč zvládne i ten, kdo v životě nevařil nic složitějšího než míchaná vajíčka.
Varianta „Mravenčí farmy“ z kukuřičných tyčinek
Na světě však existují šikovní lidé, kteří dokážou zkazit i takto nekomplikovaný pokrm. Pokud se těsto v troubě přesuší nebo se do něj nasype příliš mnoho mouky, vyjde velmi tvrdé, nedá se rozkousat.
A přehnat to můžeme i při samotném formování mraveniště, tedy při dávání dortu tradičního pyramidálního tvaru: pokud ho budeme příliš pilně tvarovat, s přílišným nadšením hníst a drtit směs drobenky a krému, pak místo vzdušného moučníku dostaneme něco, co svou jílovitou konzistencí připomíná dortovou „bramboru“. A mraveniště musí mít mravenčí chodby. Co je to jinak za mraveniště? Proto je třeba piškoty a krém míchat opatrně a jemně a při formování pyramidy si počínat delikátně a směs skládat do vrstev (mezi které můžeme dát bobule, ořechy, kandované ovoce, kůru a cokoli dalšího).
„Mraveniště“ s ořechy a kandovaným ovocem
Pokud očekáváte velkou společnost ke stolu, nepokoušejte se vyrobit obří „Mravenčí farmu“ – aby se půlmetrový dort nerozpadl, budete pro něj muset vymyslet rám. Lepší je udělat dvě sladké pyramidy. Proč však právě pyramidy? „Mravenčí farma“ může mít vlastně jakýkoli tvar. Jednou na Silvestra jsem udělal „Mravenčí farmu“ ve tvaru rybí kosti – vzal jsem těsto na „ananas“, vykrojil z něj trojúhelníky, na jejich základnách udělal několik zářezů a usmažil je ve fritéze. Ve vroucím oleji se to všechno nádherně rozleželo; vzniklé nožičky vánočního stromku jsem pak naaranžovala do pyramidy, slepila krémem, polila bílou čokoládou, nahoře ozdobila kandovaným ovocem a různobarevnými čokoládovými kuličkami – vyšlo to slavnostně, krásně a netradičně.
Za klasiku se považuje zakysané smetanové a pískové těsto s kondenzovaným mléčným krémem. A kondenzované mléko může být jak syrové, tak vařené – z vařeného dortu se vyklube více karamelu a ze syrového – jemný. Pokud si chcete kondenzované mléko uvařit sami, nezapomeňte do hrnce nalít dostatek vody a nezapomeňte do víčka plechovky s kondenzovaným mlékem udělat otvor, aby nevybuchlo.
Smetana na syrové a vařené kondenzované mléko
A neodkládejte přípravu „Mravenčí farmy“ na poslední chvíli: aby byl tento dort dokonalý, musí zůstat v lednici přes noc. Pokud ho tedy chcete podávat na Silvestra, udělejte ho den předem. Můžete ho však udělat i 29. nebo dokonce 28. – dva nebo tři dny se „Mravenčí farmě“ (v lednici) nic zlého nestane.
Recept na dort Mravenčí farma od Alexandra Selezněva
Shromážděte všechny ingredience potřebné k přípravě „Mravenčí farmy“.
Rozvržení výrobku pro dort „Mravenčí farma“ od Alexandra Seolezněva
1. Rozpusťte 200 g másla – nepřivádějte ho k varu, ale počkejte, až přejde do tekutého stavu. Měli byste mít asi šálek másla.
Rozpuštěné máslo na dort „Mravenčí farma“
2. Máslo smícháme s půl hrnkem krystalového cukru, hrnkem zakysané smetany (20 % tuku), špetkou soli, přidáme ½ lžičky prášku do pečiva a stejné množství jedlé sody, zchladíme citronovou šťávou nebo octem. Vše důkladně promíchejte.
Začněme připravovat těsto na „Mraveniště“
3. Přidáme 500 g (3,5-4 hrnky) mouky a těsto promícháme. Těsto by mělo být husté!
Konzistence hotového těsta
4. Těsto dejte na půl hodiny do chladničky. Poté ho stočte v mlýnku na maso nebo nastrouhejte na hrubém struhadle. Aby se těsto zbytečně nemačkalo, snažíme se, aby z mlýnku (nebo struhadla) šlo rovnou na pergamenem vyložený plech. A to ne v chumlu, ale po vrstvách, tzn. že budete muset plech pod mlýnkem posunout.
Průchod těsta na „Mravenčí farmu“ mlýnkem na maso
5. Vše vložte do trouby vyhřáté na 200 °C a pečte 20 minut.
Získání prázdného místa z těsta, které bylo právě upečeno v troubě
6. Připravíme si krém: vezmeme plechovku vařeného kondenzovaného mléka a stěrkou ho smícháme s 200 g másla pokojové teploty.
7. Opatrně, bez velkého nadšení, smíchejte (stěrkou) piškoty a krém.
Míchání těsta a krému na výrobu „Mraveniště“.
8. Výrobku dejte požadovaný tvar mraveniště. V této fázi můžete koláč naplnit bobulemi, ořechy, kandovaným ovocem nebo čímkoli jiným chutným.
Tvarování dortu „Mraveniště
9. Začneme dort zdobit. Rozpustíme tabulku bílé čokolády a polijeme jí naše mraveniště. Posypeme mákem, vypíchneme kandované ovoce, různobarevné dražé, zbytky sušenek a cokoli dalšího.
Zdobení dortu „Mravenčí farma“ rozpuštěnou bílou čokoládou
10. Uložte dort do lednice a snažte se na něj do zítřka zapomenout.
Krájení nazdobeného a zmrazeného dortu „Mravenčí farma“ na kousky
Domácí cukrárna Alexandra Selezněva
Jahodové clafouti
Alexander Selezněv vypráví, co je to pravé francouzské clafouti, a nabízí svůj vlastní recept na clafouti s jahodami. Viz dále….
Croissant
Mistr Alexander Selezněv hovoří o tom, proč doma croissanty nedělá, a také radí těm, kteří přesto chtějí pařížskou snídani. Viz více….
Jablečná šarlotka
V kuchyni je polovina jablek, takže se nedá projít. Vůně je fantastická. Maminka, manévrující mezi horami jablek, se točí u sporáku – peče charlotte… Více na……
Doughnuts
Poprvé jsem se rozhodla dělat koblihy, když jsem studovala na kuchařské škole. Moc se mi to nepovedlo: zvenku spálené, uvnitř úplně rozmočené. Viz více….
Pokud si všimnete chyby nebo nepřesnosti, dejte nám prosím vědět. #Alexander Seleznev #domácí cukrovinky #Cukrovinky Alexandra Selezněva #sváteční pokrmy #sváteční dorty #Muraveinik #Muraveinik dort #domácí dorty**]. ? Další nápady a recepty na našich sociálních sítích