Kdo by se neměl postit a jak se postit bez poškození zdraví

Kdo se nesmí postit a jak se postit, aniž byste si poškodili zdraví

48 dní bez živočišných bílkovin. Půst je i pro relativně zdravé lidi dostatečně vážnou výzvou a přítomnost zdravotních problémů z něj činí velmi rizikovou praxi, která může vést ke komplikacím. Prozradíme vám, kdo by se neměl postit a kdo by měl zvolit „lehčí“ variantu a co dělat, pokud máte zdravotní problémy.

5 tipů, které vám pomohou držet půst, aniž byste stresovali své tělo (Foto: shutterstock ) O čem budeme v článku hovořit:Kdo se nemůže postitJak správně vstoupit do období půstuJak si sestavit jídelníček během půstuCo dělat, když se něco pokazíPůst může držet každý: názor odborníkaČasté dotazy

Během půstu lidé v podstatě přecházejí z běžného stylu stravování na přísnou veganskou dietu. V důsledku toho se člověk může setkat se stejnými komplikacemi jako vegani: snížený svalový tonus, slabost, únava, vnější změny – zemitá pleť, matné vlasy. Obecně platí, že podle odborníků na výživu jsou jakékoli drastické změny ve stravování pro tělo zkouškou, proto je důležité to nepřehánět a pozorně naslouchat sám sobě, a jsou i skupiny lidí, kteří by se měli této myšlenky vzdát.

Kdo by se neměl postit

  • Děti: jejich tělo rychle roste a vyvíjí se, a pokud je připravíte o živiny – bílkoviny, tuky, vitaminy, minerály – na déle než měsíc, může to vést k poruchám v různých orgánech a systémech a stát se spouštěčem poruch a nemocí.
  • Budoucím maminkám: V moderních podmínkách mnoho žen vstupuje do těhotenství na pozadí výrazného nedostatku řady základních živin. Proto může další nedostatek vyvolat například anémii z nedostatku železa a snížení hladiny příjmu vitaminu B12, jehož zdrojem je téměř výhradně živočišná potrava, může narušit tvorbu nervového systému plodu, procesy krvetvorby.
  • Kojící ženy: produkce mléka je energeticky náročný proces, který vyžaduje dostatečné množství kompletních bílkovin. Omezení ovlivňuje kvalitu mléka a v některých situacích může vést k ukončení laktace.
  • Při závažných infekčních onemocněních doprovázených vyčerpáním zdrojů, např. tuberkulóza, aktivní virová hepatitida, zotavení po těžké koronavirové infekci atd.
  • Při nádorových onemocněních, zejména při chemoterapii, radioterapii a dalších léčebných postupech: veškerá rozhodnutí o změně stravy by měla být projednána s onkologem.
  • Mezi ty, kteří se nemohou postit, patří pacienti se závažnými onemocněními, jako je diabetes mellitus, různé typy poruch tvorby enzymů, problémy se štítnou žlázou apod. V těchto situacích je dieta jednou z klíčových oblastí terapie, proto je nutné striktně dodržovat dietu doporučenou lékařem.

Mírnější verzi omezení by měli dodržovat pacienti s onemocněním trávicího systému – gastritida, gastroduodenitida, vředy, jakákoli chronická onemocnění: velmi důležité je absolvovat předběžné vyšetření a poradit se s lékařem.

Do rizikové skupiny patří také lidé starší 55-60 let: nedostatek kvalitních bílkovin ve vyšším věku urychluje rozvoj sarkopenie – věkem podmíněného úbytku svalové hmoty, který je plný pádů, úrazů. I oni by tedy měli navštívit odborníka a probrat s ním výživový plán.

Jak správně zadat půst

Někteří odborníci na výživu doporučují dodatečně podpořit organismus během půstu užíváním doplňků stravy, vitamínů a vitamínů
Někteří odborníci na výživu doporučují dodatečně podpořit organismus během půstu užíváním biologicky aktivních doplňků, vitaminů

Podle fyzioterapeutky a odbornice na výživu Taťány Ponomarevové snášejí omezení snáze lidé, kteří již mají zkušenost s vykládacími dny výhradně na rostlinné stravě. Kompetentní přístup předpokládá také předběžné vyšetření: je důležité udělat biochemii krve, zjistit koncentraci minerálů a vitaminů, vyšetřit aktivitu enzymů.

Pokud podle některých zdravotních ukazatelů existuje riziko, že je odmítání živočišných potravin může zhoršit, je lepší se půstu vzdát. Pokud je člověk relativně zdravý, je vhodné sestavit spolu s odborníkem na výživu pestrý jídelníček ze zdravých rostlinných potravin a chybějící složky přijímat ve formě doplňků stravy.

Tatiana Ponomarevová,

nutriční terapeutka, fyzioterapeutka

Jak si připravit stravu během půstu

Podle odborníků na výživu je hlavním problémem postní diety výrazný nedostatek plnohodnotných bílkovin. Aby tělo správně fungovalo, musí být v jednom jídle v určitém poměru dodány současně jak substituční, tak neesenciální aminokyseliny.

Tyto látky jsou složkami pro stavbu tělesných bílkovin: buněk, hormonů a enzymů. Právě kombinací živočišných a rostlinných bílkovin je mnohem snazší získat celou škálu esenciálních aminokyselin. Je velmi obtížné kombinovat takový výběr výhradně z rostlinných potravin, a to dokonce při každém jídle.

Tatiana Ponomarevová,

nutriční terapeutka, fyzioterapeutka

Na co si dát pozor při přípravě jídelníčku

  • Maximalizujte rozmanitost povolených zdrojů bílkovin. Strava by měla obsahovat luštěniny různých druhů: fazole, hrách, cizrnu, mungo fazole, čočku všech druhů. Ty jsou nejen rekordmany mezi rostlinnými potravinami co do obsahu bílkovin (až 28 g na 100 g), ale obsahují také maximální množství esenciálních aminokyselin. Snažte se tyto potraviny zařadit do svého každodenního jídelníčku. Pozornost věnujte ořechům a semínkům (až 30 g bílkovin na 100 g), houbám (až 4 g bílkovin na 100 g) a celozrnným obilovinám (až 10-12 g bílkovin na 100 g).
  • Kontrolujte příjem sacharidů, včetně komplexních sacharidů – ty se nakonec stejně rozloží na glukózu. Do denního jídelníčku lze zařadit asi 150 g celozrnných obilovin nebo těstovin, pár krajíců celozrnného chleba.
  • Častými vedlejšími účinky hladovky jsou poruchy funkce trávicího traktu. To je způsobeno prudkým nárůstem rostlinných potravin ve stravě. Abyste tomu předešli, snažte se zeleninu a ovoce tepelně upravovat a minimalizujte konzumaci syrových rostlinných produktů. Můžete je trochu spařit ve vlastní šťávě.

Co dělat, když se něco pokazí

Pokud během půstu pociťujete dlouhodobý úbytek energie, je důležité poradit se s lékařem.
Pokud během půstu dochází k dlouhodobému úbytku energie, je důležité poradit se s lékařem (shutterstock)

Jaké jsou příznaky, které naznačují, že půst „přešel do mínusu“ a hrozí, že přeroste ve zdravotní problémy a může někoho přivést až na nemocniční lůžko?

  1. Bolest břicha, nejčastěji „pod lžící“ (tam, kde se nachází žaludek), v pravém podžebří. Nejvíce alarmujícím příznakem je navíc výskyt nepříjemných a bolestivých pocitů nikoli na lačno, ale po jídle.
  2. Náhlé zhoršení celkové pohody: V prvních dnech je možná slabost, protože tělo reorganizuje metabolické procesy v rámci „nové metabolické reality“. Pokud se však stav nadále zhoršuje a chybí energie na každodenní činnosti, může to být signálem vážných poruch: je nutné dietní uvolnění a vyšetření.
  3. Vyjádřené problémy s duševní koncentrací, přetrvávající týden nebo déle, postupující na pozadí omezení problémů s pamětí, pozorností, zejména u starších osob: je nutné konzultovat terapeuta nebo neurologa.
  4. Výskyt otoků, zejména při již existujících srdečních, ledvinových, metabolických a hormonálních dysfunkcích.

Půst může držet každý: názor odborníka

Podle některých odborníků je dočasné vzdání se živočišných bílkovin dobré pro všechny lidi.
Podle některých odborníků je dočasné vzdání se živočišných bílkovin dobré pro všechny lidi (shutterstock)

Podle odbornice na výživu Eleny Garaguliové je půst možný, a dokonce nutný pro každého – zdravého i nemocného. Odpočinek může být pro ty, kteří mají některá onemocnění: alergická, cévní, vysoký krevní tlak. Ti potřebují zdroje omega-3: ryby a mořské plody.

– Zároveň můžete tyto tuky získat z piniových oříšků, konopí, dýňového oleje, lněného semínka – jde o semínko, ne lněný olej, který rychle oxiduje, takže má málo antioxidačního vitaminu E a omega-tuků, – vysvětluje odborník. – Zdravou domácí halvu si můžete připravit z dýňových semínek, sezamu, slunečnicových semínek; velmi chutná se ukáže, když přidáte trochu medu a vytvoříte bonbony v podobě lanýžů.

Dočasně nejíst masné výrobky – hovězí, vepřové, kuřecí – je dobré pro každého. Protože imunitní systém se obnovuje, odpočívá od živočišných bílkovin a nabírá sílu před přechodem na letní stravu. Je důležité, aby se tělo během půstu přirozeně očistilo.

Elena Garagulia,

odborník na výživu, odborník na výživu

Podle Eleny Borisovny je také dobré, aby si organismus všech lidí odpočinul od mléčné bílkoviny kaseinu, jednoho z nejsilnějších alergenů – jak dospělých, tak dětí, a dokonce i těhotných žen. Naši předkové neměli v jarním období mléko ani kozí, ani kravské. Proto je jednou za rok přirozeným obdobím, kdy se mléčné výrobky včetně tvarohu a sýrů vyřazují z jídelníčku.

Jsem zastáncem plného dodržování půstu, i když někdy to sám nevydržím a poruším ho. Pokud ho ale poruším, jsou nejdůležitějšími produkty ryby ze studených moří, bohaté na vitamin D3, omega-3, jód. Je to makrela, sleď – v lehce solené formě nebo ve formě uha. Kvalitní přírodní máslo. V případě úbytku sil, nedostatku energie – sádlo. To znamená, že nejdůležitějším zdrojem energie jsou tuky.

Elena Garagulia,

odborník na výživu, odborník na výživu

Časté otázky

Je možné zhubnout během půstu

– V zásadě ano, pokud máte nadbytečné tukové zásoby,“ říká odbornice na výživu Taťjana Ponomarevová. – Pokud je ale nemáte a strava není vyvážená na bílkoviny, neměli byste se z hubnutí radovat. V takovém případě se bude redukovat na úkor svalové tkáně. A to je plné snížení svalového tonusu a síly.

Zároveň bílkoviny, zejména živočišné, pomáhají rychleji zasytit. Jejich nedostatek ve stravě vede ke zvýšení chuti k jídlu a hladu, který se nejsnáze zahání sacharidy: zpravidla jakýmkoli pečivem. Není náhodou, že mnoho lidí během půstu nehubne, ale naopak přibírá.

Mohou se ženy v kritické dny postit?

Církevní ani dietetické kánony neukládají omezení týkající se půstu ve dnech menstruace. V některých případech však při silném krvácení, které vede ke ztrátě železa a zhoršení celkového zdravotního stavu, může nedostatek živočišné potravy problém zhoršit, proto je vhodné ustoupit od přísných omezení, a pokud jsou pochybnosti – poradit se s odborníkem.

Pokud si všimnete chyby nebo nepřesnosti, dejte nám prosím vědět. #dieta #Půst #půstní #píseň**]. ?

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Květiny Michaela

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: