Je tvaroh přítel nebo nepřítel? Pochopme jeho vliv na zdraví

Je sýr cottage přítel nebo nepřítel? Podívejme se na jeho účinky na zdraví

Tvaroh obsahuje cenné bílkoviny, vitaminy a minerální látky, lze ho jíst na sladko i na slano, syrový i pečený. Tento kysaný mléčný výrobek je jednoduchý a všestranně použitelný při vaření. Prozradíme vám, čím je tvaroh užitečný pro lidský organismus, pro ženy a muže, co obsahuje jeho složení, jaké existují druhy, kdo by si měl při jeho používání dávat pozor.

(Foto: shutterstock ) O čem budeme v článku hovořit:Historie vzniku tvarohu Druhy tvarohu Složení a kalorický obsah tvarohu Jaký je přínos tvarohu pro lidský organismusČím může tvaroh škoditTvaroh: přínos a škodlivost pro ženyTvaroh: přínos a škodlivost pro mužeZajímavá fakta o tvarohuČasté dotazy: Jaký je přínos tvarohu pro lidský organismus?

Historie sýru cottage

Od doby, kdy lidé domestikovali dobytek, až do nástupu chladniček a pasterizačních technologií – tedy po tisíce let – byl problém skladování mléka velmi palčivý. Zvláště palčivá byla v zemích, kde nebylo možné dát naběračku nebo lopuchu do sena nebo přes práh. Proto měl každý národ svou vlastní tradici vytváření a konzumace kysaných mléčných nápojů, které se déle nekazily.

Vedle tekutých, jako byl kefír, zákys, ajran apod. existovaly i pevné varianty, kdy se syrovátka různými způsoby oddělovala a hustá část šla do jídla. Technologie výroby „tuhého kysaného mléka“ existovaly ve starém Egyptě a Řecku již v epoše antiky. Šlo však spíše o typ sýra – některé receptury zahrnovaly zavedení zákysu a dlouhé zrání, zatímco jiné byly zaměřeny na získání zrnité, drobivé hmoty.

Tvaroh byl ve středověké Evropě mezi rolníky velmi oblíbený. Se zdokonalováním průmyslových technologií se výroba stávala masovější a nástup chlazení umožnil ještě větší rozšíření.

Naši předkové žijící v Rusku měli k tvarohu odedávna zvláštní vztah: u nás byl na rozdíl od jiných zemí uznávanější než sýr. Používal se jako samostatný pokrm s různými přísadami – medem, lesními plody, bylinkami, a také se zařazoval do pečiva, používal se jako náplň do pirohů, pirožků, chlebových placek, palačinek. V postních dnech, kdy byly povoleny mléčné výrobky, pomáhal zpestřit postní stůl.

Rusko dodnes zůstává jedním z klíčových producentů a konzumentů této pochoutky, jak ji známe my. Vlastně mezi analogiemi v západním světě můžeme vyzdvihnout tvaroh – má homogenní krémovou konzistenci, něco mezi tvarohem a jogurtem, a také cottage cheese – doslova venkovský sýr, blízký obilné verzi našeho oblíbeného výrobku.

Druhy tvarohu

V mnoha kulinářských tradicích je tvaroh nezralou odrůdou sýra.
V mnoha kulinářských tradicích je tvaroh nezralou formou sýra (shutterstock)

Dnes může každý z nás v obchodě najít jinou verzi tvarohu: někdo rád snídá jemný tvaroh s marmeládou, jiný dává přednost velkým zrnům, někdo má rád tvaroh tučnější a ti, kteří si hlídají postavu, volí dietní verzi. Zároveň neexistuje žádná pevná klasifikace, v různých zdrojích se můžete setkat s různými názvy a definicemi druhů tohoto výrobku.

Kritérium Typy Procento tuku ve složení Odtučněný (do 1,9 %), nízkotučný (23,9 %), klasika (48,9 %), tučně (910%), mastné (více než 10%). Konzistence Dietní (homogenní, hustá, suchá), stolní (jemnozrnná), granulovaná (hrubozrnná), měkká. Způsob přípravy Kyselý (vyrobený bez dalšího zákysu), kyselý sýrový (přidávají se bakteriální kultury a enzymy) a oddělený (odtučněný výrobek se vyrobí kyselým způsobem a do požadovaného stavu se uvede přidáním smetany).

Složení a kalorie tvarohu

Energetická hodnota stogramové porce tvarohu se liší v závislosti na procentuálním podílu tuku ve složení. Takže v té „nejlehčí“ verzi, která obsahuje pouze 7090 kcal, ve stejném množství klasického tvarohu 140170 kcal a při 18 % se zvyšuje na 240.250 kcal/100 g. Tvaroh tedy nelze charakterizovat jako jednoznačně dietní složku: pokud si hlídáte postavu, je důležité pečlivě číst informace na obalu.

U různých druhů výrobku se mění i složení BJU, tedy poměr bílkovin, tuků a sacharidů. Jestliže ve stogramové porci 2% tvarohu budou 2 g tuků, 20 g bílkovin a asi 3 g sacharidů, pak při 18 % bude tuků třikrát více než cukrů (18, resp. 3 g). Důležité je, že jak v „nejlehčích“, tak v energeticky nejbohatších druzích zůstává koncentrace bílkovin vysoká, a to 15 %.20 g v každých 100 g. To je 2030% splňuje denní potřebu bílkovin (u dospělých 6080 g/den).

Tvarohová pochoutka je koncentrátem všech dobrot, které se v mléce nacházejí: hodnota je spojena s bohatým „vitamínovým a minerálním nánosem“, který umožňuje přispět k denní dávce mnoha makro- a mikroživin.

Vitamíny, minerální látky % denní hodnoty ve 100 gB215PP2022В61011В91112В124445Vápník 1416Fosfor 2529Selenium5456Kobalt 1621Jod, měď67Kaliy 35Chrome 3.4Zinek 2

Co je v tvarohu užitečného, jaké užitečné látky obsahuje jeho složení? Především je silným zdrojem bílkovin – ve 100 g je jich asi 17 g, přibližně stejné množství obsahují 3 vejce, 60 g kuřecích prsou nebo 320 ml jogurtu. Dále má vysoký obsah vitaminu B12, který je důležitý pro funkci mozku, riboflavinu (podporuje zdravou pokožku a oči), fosforu (pomáhá posilovat kosti a zuby) a kyseliny listové, která je nezbytná pro růst buněk.

Emily Burchová,

Dietoložka, diabetoložka, University of Southern Cross (Austrálie)

Jaké jsou přínosy tvarohu pro lidský organismus?

Tvaroh s lesními plody - jedna z oblíbených možností zdravé snídaně
Tvaroh s lesními plody – jedna z oblíbených možností zdravé snídaně (shutterstock)

  1. Zrnitý, rozpuštěný nebo krémový – na tom tolik nezáleží, protože je to opravdový „proteinový dárek“! Zdroj 18 z 20 aminokyselin, které tělo využívá k tvorbě svalů, imunitních buněk, enzymů, hormonů, všech tkání v našem těle, včetně těch esenciálních – zdroj, který je třeba denně obnovovat prostřednictvím potravy.
  2. Pokud hovoříme o dietních druzích tvarohu, poskytují optimální poměr mezi sytostí a kaloriemi. Stačí malá porce, abychom na dlouhou dobu zapomněli na hlad.
  3. Tvaroh obsahuje málo sacharidů, nezpůsobuje vzestupy hladiny cukru v krvi, takže ho lze doporučit diabetikům, při inzulínové rezistenci.
  4. Podporuje metabolismus minerálů díky optimálnímu poměru fosforu a vápníku: prospívá kostem, zubům, vlasům, kosternímu svalstvu a myokardu.
  5. Zdraví nervového systému: nejlepší zástupci ligy vitaminů B „hrají“ pro mozek, pomáhají při tvorbě energie pro neurony, syntéze neurotransmiterů, které zajišťují psycho-emoční rovnováhu, zlepšují průtok krve, pozitivně ovlivňují rychlost vedení nervových vzruchů.
  6. Normalizace imunitních funkcí díky přísunu strukturálních složek pro buňky a imunoglobulinů, zlepšení metabolických procesů.
  7. Dobré pro trávení, zejména druhy s prospěšnými bakteriemi.

Čím může tvaroh škodit

Výrobek je v oblibě odborníků na výživu také proto, že má jen velmi málo kontraindikací. Dokonce i ti, kteří nemohou pít mléko kvůli špatné toleranci mléčného cukru, nemají často problém s jeho konzumací v „pevné formě“, protože většina laktózy se zničí během fermentace. Pokud jste velmi citliví, můžete se poohlédnout po variantách bez laktózy – na trhu jsou k dostání.

Bílkovina kasein – nejčastější viník alergií – se zahříváním částečně zničí, ale stále je přítomna, takže v případě přecitlivělosti na tuto složku se vyplatí být opatrný a poradit se s lékařem. Další „červenou vlajkou“ jsou patologické stavy ledvin: v případě onemocnění ledvin, zejména jejich selhání, je příjem bílkovin do těla přísně regulován.

Konečně na pozadí nadváhy, vysokého cholesterolu byste se měli poohlédnout po „nulových baleních“, protože složení tvarohového tuku obsahuje nejen cenné omega-3 a omega-6, ale také nasycené mastné kyseliny, jejichž nadbytek je nebezpečný jak pro postavu, tak pro cévy.

Tvaroh: výhody a škody pro ženy

Nízkotučný sýr cottage má hodně energie a málo kalorií.
Nízkotučný sýr cottage má vysoký obsah energie a málo kalorií (shutterstock)

Ve prospěch zařazení sýru cottage do jídelníčku krásných dam hovoří řada argumentů. Přínos, který může mít pro fyzickou pohodu, udržení mládí, štíhlosti a krásy, je skutečně mnohostranný.

  • Je účinným pomocníkem při hubnutí: pokud se přidá koření a bylinky, je vynikající náhradou másla, kaloričtějších sýrů, a v kombinaci s malým množstvím medu, bobulovitých plodů, ovoce je skvělým dezertem: stačí vybírat nízkotučné druhy.
  • Zásobuje buňky selenem: tato látka je jedním z nejvzácnějších minerálů, bez kterého není možné mít zdravé metabolické procesy, bojovat proti oxidačnímu stresu a předcházet předčasnému stárnutí.
  • Pomáhá udržovat pevnost kostí během těhotenství a předcházet osteoporóze v období menopauzy.
  • Dodává esenciální aminokyseliny pro tvorbu hormonů, což pozitivně ovlivňuje metabolismus, reprodukční zdraví.
  • Díky vysoké koncentraci vitaminu B12 zabraňuje anémii, chrání před psycho-emoční labilitou, depresemi.
  • Dodává makro- a mikroživiny, které slouží k obnově kožních buněk, udržuje je mladé a zdravé.
  • Pomáhá předcházet sarkopenii, s věkem souvisejícímu úbytku svalové hmoty, který je hlavní příčinou pádů a zlomenin u starších lidí.

Kromě přecitlivělosti na laktózu a kasein mohou být nežádoucí účinky založeny na kalorickém přetížení – pokud jíte tvaroh bez míry nebo si vybíráte balení s vysokým obsahem tuku a cukru. Přestože je sýr cottage považován za optimální volbu pro těhotné ženy, nastávajícím maminkám se doporučuje sledovat stav svých ledvin a konzultovat jej s lékařem.

Sýr cottage: přínosy a škodlivost pro muže

Podle sportovních lékařů, odborníků na výživu, nutricionistů je zařazení tvarohu do jídelníčku důležitou podmínkou pro udržení zdraví silnějšího pohlaví. Jaké bonusy vám přinese?

  • Nárůst svalové hmoty. Tento přírodní proteinový koktejl obohacený o cenné živiny pomáhá dodávat kosterním svalům prvky pro udržení jejich tvaru a urychluje regeneraci po tréninku.
  • Zlepšení sexuálního zdraví: bílkoviny a tuky se využívají k syntéze testosteronu.
  • Pozitivní účinky na srdce díky aminokyselinám, esenciálním minerálům.
  • Prevence chronického stresu: přírodní komplex vitaminů skupiny B obnovuje psycho-emoční rovnováhu, zvyšuje odolnost vůči stresu.
  • Zvýšení odolnosti vůči bakteriálním a virovým infekcím.
  • Vysokotučné druhy lze konzumovat i na pozadí intenzivní fyzické aktivity: poskytují více energie. Současně je nutné pravidelně sledovat hladinu …
Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Květiny Michaela

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: