Ať se zeptáte kohokoli, kdo shakshuku vymyslel, všichni říkají, že Izraelci! Odpověď je špatná. V Izraeli je tato vydatná míchaná vaječina v husté zeleninové omáčce skutečně už dlouho národním jídlem, ale její domovinou je ve skutečnosti. – Severní Afrika. Do Izraele přišla s přistěhovalci z Maroka, Tuniska, Alžírska a Libye. Samotné slovo „shakshuka„ pochází z berberského jazyka, kde znamená jednoduše „směs“. V posledních letech se shakshuka stala po celém světě tak populární, že se objevily varianty, které se originálu příliš nepodobají. A to barevná shakshuka: žlutá, zelená, červená a dokonce i bílá!
Šakšuka: zelená, červená a dokonce i bílá (Foto: shutterstock ) O čem budeme v článku hovořit:Jak uvařit červenou shakshukuJak uvařit žlutou shakshukuJak uvařit zelenou shakshukuJak uvařit oranžovou shakshukuJak uvařit bílou shakshukuJak ochutit shakshukuJak ochutit shakshukuJak ochutit shakshuku?
Začněme tradiční červeně zbarvenou shakshuka. – z rajčat a červené papriky, které tvoří základ omáčky. I tuto šakšuku lze připravit na velmi různé způsoby – od podmíněně vegetariánské, pouze se zeleninou, vejci a sýrem, až po velmi masitou, s mletým masem, karbanátky, klobásami a párky.
Jak připravit červenou shakshuku
Červená shakshuka, foto: Shutterstock
V omáčce na červenou shakshuku hrají hlavní roli rajčata (nebo rajčatová omáčka), červená sladká a pálivá paprika (pokud vám na barvě shakshuky příliš nezáleží, barva papriky může být jakákoli) a mletá sladká nebo pálivá paprika. Jinak šakšuka téměř vždy obsahuje cibuli a česnek: ty na barvu nemají vliv. Pokud chcete přidat více zeleniny (cuketa, cuketa, lilek) a nenarušujte jejich barvu, oloupejte všechnu zeleninu a již nakrájený lilek uvařte zvlášť v osolené vodě a před přidáním do pánve ho vymačkejte.
Všechnu zeleninu nakrájejte na ne příliš malé a ne příliš hrubé kousky a opečte ji v hluboké velké pánvi nebo na pánvi se silným dnem. Začněte cibulí a paprikou a postupně přidávejte ostatní zeleninu. Jakmile je osmažená, přidejte koření (o něm si povíme až na samém konci). – Měly by se smíchat s olejem, ve kterém se vše smažilo. Rajčata nebo rajčatová omáčka by se měly přidat jako poslední spolu se solí. Pokud je v pánvi málo tekutiny, můžete přidat vodu, aby zelenina změkla. Jakmile se tak stane, můžete přidat vejce, přičemž pro každé z nich udělejte v omáčce malou jamku. Před vejcem můžete do jamky vložit kousek másla. – takže bude ještě chutnější.
Pokud chcete, aby byl žloutek zcela uvařený, přikryjte pánev pokličkou a vařte na mírném ohni 10 minut. Pokud jste příznivci řídkého žloutku, vařte ho odkrytý 6-7 minut. Bílky můžete do omáčky jemně vmíchat vidličkou.
Jak připravit žlutou shakshuku
Žlutá shakshuka s kurkumou na pánvi
Vše je stejné jako u tradiční červené shakshuky, jen ingredience je třeba barevně sladit. Jako základ se použije žlutá paprika a žlutá rajčata a jako koření kurkuma. Společnost jim dělá cibule, česnek a oloupaná cuketa.
A malý trik: do žluté shakshuky je velmi dobré přidat jablka, ne příliš sladká, ale ani ne příliš kyselá. Úplně se rozplynou v omáčce a dodají jí vzdušnou a lehkou ovocnou chuť. Nikdo nepozná, že jde o jablka, ale určitě ji pochválí.
Jak připravit zelenou shakshuku
Opět jde o stejný princip. Můžete použít jakoukoli neutrální nebo zelenou zeleninu: sladkou a pálivou papriku, celer, brokolici, zelený hrášek a fazolky (tyto tři druhy zeleniny je třeba předem trochu povařit), cuketu, kapustu, špenát a další listovou zeleninu. Cibule a česnek jako vždy ozdobí vaši šakšuku.
Nebo můžete zelenou shakshuku připravit jen z různých druhů zeleniny a vajec, jako zde.
Jak připravit oranžovou shakshuku
Jedná se o velmi krásné jídlo, poměr ingrediencí lze měnit podle vlastní chuti. Hlavní je zachovat jasnou, veselou barvu. Zelenina na šakšuku se peče v troubě (zejména cibule a česnek), což omáčce dodá příjemnou pečenou chuť.
Oranžová shakshuka
Na přípravu 3 porcí budete potřebovat:
- c1 vejce – 4-6 ks.
- velká mrkev – 250 g
- dýně – 200 g nebo sladké brambory – 1 ks.
- oranžová nebo žlutá paprika – 2 ks.
- cibule – 2 kusy nebo 350 g
- hlavička česneku – 1 ks.
- mletá zira – 1 lžička.
- mletý koriandr – 0,5 lžičky.
- olivový olej
- sůl
- čerstvě mletý pepř
1 Předehřejte troubu na 180 °C, nejlépe s konvekcí. Plech vyložte pečicím papírem. Všechnu zeleninu oloupejte a nakrájejte na středně velké kousky (stroužky česneku nechte vcelku).
2. Zeleninu položte na připravený plech, hojně pokapejte olivovým olejem, osolte, opepřete a okořeňte citronem a koriandrem. Promíchejte, aby se všechny kousky obalily olejem a kořením.
3 – Zeleninu pečte ve středu trouby, dokud nebude měkká a nebude mít světlou kůrčičku. Poté jsou dvě možnosti: zeleninu spolu s uvolněnou šťávou a olejem rozsekejte ponorným mixérem na husté pyré, nebo ji nasekejte nožem / rozmačkejte vidličkou, aby zůstala struktura.
4. Omáčku vložte do hluboké pánve se silným dnem a postavte ji na střední teplotu. Pokud jste zeleninu nakrájeli/hnětli, přidejte trochu vody (nemusíte ji pyré). Omáčku zahřívejte, dokud nepřijde do varu.
5. Do omáčky rozklepněte vejce a dbejte na to, aby žloutky zůstaly neporušené. Bílky do omáčky velmi jemně vmíchejte vidličkou.
6 Šakšuku vraťte na mírný oheň, přiklopte a vařte, dokud nejsou vejce uvařená na požadovaný stupeň propečení.
Jak připravit bílou shakshuku
Název „shakshuka“ (tradiční severoafrický a blízkovýchodní vaječný pokrm) lze pro tento pokrm použít velmi podmíněně. Základem omáčky totiž není zelenina jako v originále, ale omáčka mornay (tj. bešamelová omáčka s rozpuštěným sýrem). Ale i zde je zelenina! Jen jsou téměř neviditelné.
Bílá shakshuka
Na přípravu 2-3 porcí potřebujete:
- C1 vejce – 4-6 středních vajec
- malá cuketa – 150-200 g
- bílá cibule – 150-200 g
- česnek – 3-4 stroužky
- mléko – 500 ml
- strouhaný tvrdý sýr – 60-70 g
- mouka – 1,5 polévkové lžíce. l.
- máslo – 50 g
- olivový olej – 30 g nebo 2 polévkové lžíce.
- čerstvě nastrouhaný muškátový oříšek na špičce nože
- sůl
- bílý pepř
1 Oloupejte cibuli, česnek a cuketu a nakrájejte je co nejjemněji. V hlubokém, širokém hrnci s těžkým dnem rozehřejte olivový olej a vložte do něj všechnu zeleninu. Smažte ji na mírném ohni, aniž by změnila barvu, asi 7 minut.
2 – Přidejte máslo, nechte ho rozpustit a zeleninu rovnoměrně posypte moukou. Za stálého míchání smažte 2 minuty.
3. Odstavte hrnec z ohně, přilijte studené mléko (nebo o pokojové teplotě) nebo důkladně promíchejte, aby v něm nebyly hrudky. Vraťte hrnec na střední teplotu a za stálého míchání vařte, dokud omáčka nezačne vřít a nezhoustne.
4 Znovu stáhněte z ohně, omáčku dochuťte solí, pepřem a muškátovým oříškem, vsypte nastrouhaný sýr a míchejte, dokud se sýr nerozpustí.
5 – Do omáčky rozklepněte vejce a dbejte na to, aby žloutky zůstaly neporušené. Bílky velmi jemně vmíchejte do omáčky vidličkou.
6 Vraťte hrnec na mírný oheň, přiklopte a vařte, dokud nejsou vejce uvařená na požadovaný stupeň propečení.
Pokud je to žádoucí, může se tato shakshuka v kroku č. 6 ještě asi 12 minut vařit v troubě při 150 °C.
Abyste si usnadnili přidávání vajec do omáčky, rozbijte je jedno po druhém do misky, osolte je, velkou lžící odsuňte omáčku od pánve a nalijte vejce do prohlubně.
Jak dochutit shakshuku
Tradiční marocká směs koření na shakshuku vypadá takto (vše ve stejném poměru): mletý černý pepř + paprika + mletá zira (kmín) + mletá pálivá paprika.
Při podávání Maročané často dochucují shakshuku čerstvě opraženými celými semínky ziry, pokapou olivovým olejem a posypou lístky koriandru.
V Tunisku se do zeleninové omáčky na šakšuku přidává lžíce harissy (hustá pasta z pálivé papriky a koření, velmi důležitá tuniská přísada do desítek různých pokrmů) a pravděpodobně i mletý koriandr a paprika.
V Alžírsku. Šakšuka se často připravuje z předem opečené zeleniny: ta dodává pokrmu uzenou chuť. Přidává se mnoho koření: mletá zira, koriandr, kurkuma, zázvorový prášek, pálivý červený a černý pepř. Vejce se v alžírské shakshuce šlehají, nikoliv celá, takže vypadá jako omeleta se zeleninou.
Libyjská shakshuka, je pravděpodobně nejpálivější ze všech. Do omáčky se od začátku dávají malé celé feferonky nakrájené na kousky, aby se plně projevilo její koření a chuť. A z koření se obvykle používá pouze paprika a kurkuma. Libyjci rádi posypávají hotovou shakshuku čerstvou mátou.
Pokud si všimnete chyby nebo nepřesnosti, dejte nám prosím vědět. #shakshuka**]. ?