Přiznáváme, že nás překvapilo, že dotaz „citronová kůra – co to je?“ je stále aktuální. V kuchařství to není jen kůra, ale poměrně oblíbená přísada, zejména v pekařství a koktejlové kultuře. Prozradíme vám, zda je citronová kůra užitečná a jak různě ji lze použít.
K ničemu při nachlazení: kdo by neměl jíst citrony?O čem si povíme v článku:Co je to citronová kůraK čemu je dobrá citronová kůraMůžete jíst citronovou kůruJak správně nakrájet citronovou kůruJak chytře skladovat citronovou kůruMraženíSušeníCitronová kůraCitronová kůra na vařeníCitronová marmeládaCitronový extrakt Citronový extraktCitronový cukrCitronový pepřCitronová kůra na čištění domácnostiČištění kuchyňských povrchů a okenČištění dřezu a vanyČištění konvice na kávu a rychlovarné konviceDezinfikujte prkénka na krájeníZbavte se zápachu z rukou.
Co je citronová kůra
Charakteristickým znakem citrusových plodů je hustá a voňavá kůra s bílou vrstvou. Tato část je naplněna rostlinnými pigmenty a éterickými oleji, proto se při každém řezu nožem uvolňuje jasná citrusová vůně.
Vezmeme-li v úvahu konkrétně citron, jeho slupka nejen chrání plod před poškozením a pomáhá určit jeho zralost. V kuchařství se často používá termín „kůra“. Obzvláště častý je v receptech na pečení. Zjednodušeně řečeno, kůra citronu je jeho kůra, a to pouze její hustá žlutá část. Bílá, houbovitá vrstva se obvykle nekonzumuje ani nepoužívá samostatně při vaření, protože neposkytuje strukturu ani výraznou chuť, ale je štědrá svou hořkostí.
Citronová kůra se používá v nasekané formě: nastrouhaná nebo nakrájená na tenké proužky. Přesná forma závisí na účelu – na ozdobení pokrmu nebo na dodání nové chuti.
Jaký je užitek citronové kůry
Citronová kůra, stejně jako dužina, je bohatá na vitamin C (Shutterstock/FOTODOM)
Po zodpovězení otázky, co je citronová kůra, přejděme k o něco méně kulinářskému aspektu tohoto tématu. Nejenže můžete jíst citronovou kůru, ale můžete to dělat i s prospěchem. Kůra obsahuje všechny živiny, které lidské tělo potřebuje, stejně jako v dužině citronu. Je bohatá na vitamin C, hořčík, vitaminy skupiny B, zinek a vlákninu.
Kůra může být užitečná pro pohodlné trávení a silnou imunitu při nachlazení, stejně jako pro stabilitu nervového systému při různých nepříznivých situacích.
Užitečné vlastnosti citronu, jeho dužiny a kůry:
- Snižuje riziko vzniku některých druhů rakoviny.
- Snížení bolesti a zánětu.
- Normalizace krevního tlaku.
- Udržování zdravých zubů a dásní.
- Pomoc při akutních respiračních infekcích, úleva od příznaků.
- Úbytek hmotnosti.
Je však důležité si uvědomit, že neexistuje žádná zázračná potravina, která by vyřešila všechny zdravotní problémy najednou. Důležité je nejen jíst vyváženou stravu, ale také konzultovat případné obavy s lékařem.
Lze jíst citronovou kůru
Možná už tušíte. Odpověď na otázku, zda můžete jíst citronovou kůru, zní ano. Ano, je obtížné ji konzumovat v čisté podobě – kůra je totiž velmi hořká. V kuchařství však existuje několik mucholapek, jak citronovou kůru využít při přípravě pokrmů, pečiva a nápojů. Omezovat vás může pouze vaše fantazie.
Mimochodem, slupka je jedlá u většiny ovoce, které používáme v kuchyni. Jenže ne všechno ovoce a zelenina jsou zvyklé jíst beze zbytku, takže se zdá, že jejich slupka není k ničemu dobrá. Stojí za to si uvědomit, že kůra z citronu je jen jeho slupka, která se mimochodem také používá v kosmetice a parfumerii k získání extraktu. Pokud už nemáte pochybnosti o tom, zda můžete jíst citronovou kůru, zkuste si takový výrobek osvojit. Nebo rozšiřte svůj kulinářský arzenál, pokud se v něm dobře vyznáte.
Jak správně krájet citronovou kůru
Získání citronové kůry lze provést několika způsoby. Nejvíce netechnologickým způsobem je použití krátkého, ale velmi ostrého nože. Lze jím kůru nakrájet na tenké proužky po obvodu citronu, jak se to obvykle dělá u jablka. Takový řez je vhodný pro zdobení pokrmů a nápojů.
Kůru nakrájejte na proužky pomocí škrabky na zeleninu (rovněž velmi ostré, tupá čepel to prostě nezvládne). Postupujte shora dolů. Ve specializovaných obchodech hledejte speciální tvarovaný nůž na kůru s úzkou čepelí a pěti ostrými otvory na konci. Usnadní vám to práci.
Pokud se má kůra v pokrmu rozpustit a předat mu veškerou svou chuť a vůni, je lepší ji nasekat. K tomuto účelu se hodí obyčejné struhadlo nebo miniaturní struhadlo s rukojetí, kterému se na tržištích říká – struhadlo na kůru a tvrdý sýr.
Mějte na paměti, že každý nástroj, který používáte, musí být dobře nabroušený. Citronová kůra nesnáší tupé čepele. Komplikují proces, zpomalují ho, zanechávají na plodech hodně kůry a předčasně z nich vymačkávají esenciální olej.
Chytré skladování citronové kůry
Zmrazování
Protože většina receptů vyžaduje pouze malé množství citronové kůry, může se stát, že budete mít zdravého produktu přebytek. Zamrazte je a použijte později. To platí pro kůru nastrouhanou nebo nakrájenou. Kůru naskládejte do zipových sáčků nebo ji rozložte do formiček na led a zalijte rostlinným olejem, pokud to není v rozporu s pozdějším použitím kůry. V obou případech zmrazujte kůru po malých porcích. Pro skladování v sáčku ji vytvarujte do malých kostiček. Usnadníte si tak její použití.
Sušení
Další způsob, jak uchovat citronovou kůru „na později“ – vysušit. K tomu nakrájejte kůru ostrým nožem, rozložte ji na pečicí papír a položte na parapet. Po 2–3 dny v létě na slunci se kůra vysuší a lze ji přenést do vzduchotěsné skleněné nádoby.
Nebo přeneste papír spolu s kůrou na plech a pošlete na 20 minut do trouby předehřáté na 100 °C.–30 minut. V každém případě položte kůru řeznou stranou dolů! Sušenou kůru můžete použít k ochucení různých pokrmů. – Musíte ji umlít v mlýnku na kávu, ale je obzvláště dobrá pro – jako celek – pro výrobu nápojů.
Nůž na krájení tenkých proužků citronové kůry
Citronovou kůru můžete při vaření použít různými způsoby.
Citronová marmeláda
Pro přípravu marmelády je nejlepší smíchat citronovou a pomerančovou kůru. Tuto sladkokyselou hmotu je dobré namazat na toasty, potřít koláče a dortové kůrky a podávat k pečenému masu, např. jehněčímu.
Na výrobu marmelády potřebujete 4 šťavnaté pomeranče, 4 citrony, 2 litry pitné vody, 700 g cukru.
- Z citrusových plodů ostrým nožem odkrojte kůru. V případě potřeby odstraňte zbylou bílou dužinu, kůru nakrájejte na krátká tenká brčka (0,5 x 3 cm).
- Ze všech plodů vymačkejte šťávu. Nalijte do hrnce se silným dnem a přidejte vodu. Přidejte nastrouhanou kůru. Jádřinec a dužinu zabalte do několika vrstev gázy, pevně zavažte a ponořte do tekutiny.
- Přikryjte nádobu pokličkou a vyjměte nádobu na nejméně 24 hodin do lednice, lépe na 2 dny.
- Hrnec postavte na střední teplotu. Přiveďte k varu, poté snižte teplotu a vařte 40 minut.–60 minut, dokud není kůra měkká a průsvitná.
- Odstraňte gázový sáček. Přidejte cukr a ještě jednou přiveďte k varu. Vařte na mírném ohni po dobu 45–60 minut, dokud marmeláda neztmavne a nezhoustne. Pokud se objeví pěna, odstraňte ji. Talířek vložte na 10 minut do mrazáku.–15 minut. Zda je marmeláda hotová, zkontrolujte tak, že ji nakapete na talířek: pokud se na hmotě rychle vytvoří kůrka, je marmeláda hotová.
- Marmeládu nalijte do sterilizovaných sklenic a pevně uzavřete.
Citronový extrakt
Pokud chcete citronovou vůni a chuť bez cukru, můžete také použít citronovou kůru k výrobě domácího citronového extraktu. Hodí se do marinád na drůbež nebo ryby, na pečení nebo na domácí limoncello.
K výrobě extraktu potřebujete hodně kůry, takže si ji možná budete muset nastřádat. Kůru nakrájejte, vložte do sáčku se zipem a uložte do mrazáku, dokud jí nenasbíráte dostatek. Nejlepší je, když se vám pro začátek podaří naplnit kůrou půllitrovou sklenici.
- Sklenici umyjte, naplňte kůrou téměř po vrch.
- Naplňte 96% alkoholem, uzavřete víčkem a dobře protřepejte.
- Sklenici uložte na 4 dny na tmavé místo.–6 týdnů, aby se projevila síla citrusové chuti. Sklenici protřepejte každé 2–3 dny.
- Když tekutina dosáhne požadovaného stupně pikantnosti, sceďte ji, odstraňte citronovou kůru a tekutinu použijte k vaření.
Citronový cukr
Citronový cukr – Skvělý způsob, jak dodat koláčům, sušenkám a dalšímu pečivu pikantní citrusovou chuť. Příprava je velmi snadná, a pokud ji připravíte s předstihem, cukr se skutečně zbarví do citronova.
- Citronový cukr připravíte tak, že cukr nasypete do vzduchotěsné nádoby a přidáte nakrájenou citronovou kůru. Výpočet je následující: kůra z 1 citronu na každé 2 citrony.–3 šálky cukru.
- Hmotu dobře promíchejte.
- Nádobu nechte asi 1 hodinu zakrytou, aby směs mírně vyschla.
- Nádobu uzavřete a uložte na suchém místě.
Citronový pepř
Citron a pepř – Klasické koření na drůbež a ryby. Tato vítězná kombinace, která je chuťově výraznou směsí pikantnosti a koření, – dokonalý způsob, jak zvýraznit jemné chutě bílého masa.
- K přípravě nastrouhejte kůru z 5 citronů na jemném struhadle.
- Smíchejte s čerstvě namletým černým pepřem (nejlépe je pepř namlít ne příliš najemno).
- Směs rovnoměrně rozetřete na plech vyložený pečicím papírem.
- Směs sušte v troubě předehřáté na 100 °C na nejnižším stupni, dokud kůra zcela nezaschne.
- Směs přendejte do mlýnku na koření. V případě potřeby můžete směs rozemlít a smíchat s 1 šálkem mořské soli.
Šikovné struhadlo na kůru citronů
Citronová kůra pro čistotu vašeho domova
Citrony – přírodní čisticí prostředek. Jsou bohaté na kyselinu citronovou, která pomáhá ničit bakterie a plísně a rozpouštět minerální usazeniny. A samozřejmě citronová vůně, která dodává příjemnou svěžest, kterou má tolik lidí rádo.
Mytí kuchyňských povrchů a oken
Citron odstraňuje mastnotu a dezinfikuje povrchy. Chcete-li z citronové kůry vyrobit univerzální čisticí prostředek, smíchejte ji s bílým octem. Tato směs je skvělá na čištění oken, skla a plastových povrchů.
- Naplňte sklenici nakrájenou citronovou kůrou a octem a nechte ji 2 týdny působit.
- Obsah přecedíme přes sítko, tekutinu uschováme a nalijeme do rozprašovače.
- Přidejte trochu vody, dobře protřepejte, aby se obsah promíchal, a máte svůj vlastní 100% přírodní čisticí prostředek.
Čištění umyvadla a vany
Jedlá soda s citronovou kůrou – nádherný pár, který dává čistotu. Chcete-li získat čistou koupelnu, nasypte do mokrého umyvadla nebo vany trochu jedlé sody a povrch otřete polovinou nebo velkým plátkem citronu (potírejte dužinou, ne kůrou). Tyto dvě složky vytvoří chemickou reakci, která rozpustí skvrny a dodá lesk všem koupelnovým povrchům. Kávovar bude vypadat jako nový, a navíc se na něj bude linout vůně čerstvého citronu