Pangasius patří mezi levné a nízkokalorické ryby. Má omega-3 i bílkoviny, ale také, jak se mnozí domnívají, spoustu toxinů.
Levný je levný, drahý je drahý: expert říká, že pangasius je toxický (Foto: Shutterstock/FOTODOM)
Pangasius je oblíbený, ale v některých zemích je jeho dovoz zakázán (v Rusku toto omezení platilo i před několika lety). Podle odbornice na výživu Yany Lapko je pangasius ve své „původní podobě“ dokonce užitečný, ale jeho hlavními problémy jsou všežravost a podmínky pěstování.
Ryba není vybíravá. Dokáže se živit i organickými odpadky. Navíc je často chována ve vietnamské řece Mekong, která patří k nejšpinavějším řekám na světě. A někteří producenti uměle zvyšují populaci ryb, takže používají stimulátory růstu a antibiotika. Výsledkem je, že ve složení zůstávají nejen stopy léčiv, ale také těžkých kovů.
Odborník v rozhovoru pro „Kubanskie Novosti“ doporučil neriskovat a zdržet se konzumace této konkrétní ryby. Pokud je však již součástí jídelníčku, epidemioložka Ludmila Kamlenoková doporučila nepřijímat jatečně upravená těla žluté nebo červené barvy – pouze jemně růžové, téměř bílé. Vyplatí se také prostudovat všechny informace o původu pangasia (dobré – z čistých chovných vod) a důvěřovat spíše certifikovaným obchodům než spontánním trhům.
Již dříve jsme si řekli, jak správně rozmrazovat ryby a mořské plody.
Pokud si všimnete chyby nebo nepřesnosti, dejte nám prosím vědět. **]. ?