Jak vybrat tu nejchutnější dýni

Jak vybrat nejchutnější dýni

Na vrcholu sezóny je na trzích a v obchodech mnoho oranžových krasavic. Které dýni dát přednost: velké nebo malé, kulaté nebo hruškovité? Poradíme vám, jak vybrat zralou a sladkou dýni.

Jak vybrat nejchutnější dýni? (Foto: Shutterstock/FOTODOM) O čem budeme v článku hovořit:Jak vybrat dýniJaké jsou odrůdy dýněDýně muškátováDýně s těžkými plodyDýně s tvrdou kůrouDýně dýňováJak skladovat dýni?

Zářivě oranžová barva dužiny ukazuje na vysoký obsah beta-karotenu v dýni. Když teplé podzimní dny vystřídá chladný déšť a šeď, syté barvy a vůně dýně vám pomohou zvednout náladu.

Jak vybírat dýni

Ocas zralé dýně je tmavý a suchý.
Ocas zralé dýně je tmavý a suchý.

Kůra dobré dýně je pevná, ale ne „dřevěná“. Neměla by mít žádné praskliny ani měkká místa a neměla by mít tmavé skvrny – to znamená, že dýně začala hnít. Při výběru zeleniny se nežeňte za velikostí. U příliš velkých, přerostlých plodů může být dužina suchá, vodnatá a dokonce hořká. Optimální velikost při nákupu dýně je střední a hmotnost nepřesahuje 3-5 kg. Extra velké dýně jsou často příliš suché nebo vodnaté a mají hořkou chuť.

Zralé dýně mají tmavý a suchý ocas. Pokud ocas nemá, je lepší takovou zeleninu nekupovat: farmář nebo prodejce se ho možná zbavil záměrně, protože dýně byla sklizena brzy a nestihla dozrát. I zralá dýně bez řapíku vydrží mnohem kratší dobu.

Dužina dýní, které byly „postiženy“ houbovými chorobami, bude nechutná a hořká. Na pravděpodobné poškození mohou poukazovat důlky, tmavé nebo narůžovělé skvrny na slupce. Bezohlední prodejci často postižená místa odříznou a dýni prodávají po částech.

Jaké existují odrůdy dýní

Na světě existuje více než 700 odrůd dýní, ale ne všechny se jedí. Nejčastěji se u nás vyskytují 3 druhy dýní: dýně s tvrdou kůrou, muškátová a velkoplodá. Existují i okrasné, ale ty se většinou k jídlu nehodí. Pokud vás zajímá, která dýně je lepší, záleží na tom, co z ní potřebujete uvařit a jak dlouho ji plánujete skladovat.

Dýně muškátová

Dýně muškátová
Dýně muškátová (Shutterstock/FOTODOM)

Dýně muškátová má podlouhlý tvar: plody připomínají velkou cuketu nebo obří hrušku a slupka je tenká, pruhovaná, zelená nebo žlutobéžová a snadno se krájí nožem. Dýně tohoto druhu často ztloustnou blíže ke květu, kde mají soustředěná semena. Muškátové dýně jsou nejsladší, takže jsou ideální na pečení a… dezerty. Obsahují také mnoho vitaminů.

Mnoho lidí považuje muškátovou dýni za nejsladší, nejchutnější a nejvoňavější, je tu jen jedno „ale“: takové odrůdy se skladují méně než jiné, a čím déle leží, tím méně sladkosti a vitaminů v nich zůstává. Ovoce, které leželo až do zimy, se stává nesladkým.

Uvnitř má hodně světle oranžové dužiny a málo semen. Může se jíst syrová, například v salátu, nebo vařená. ovesná kaše, lívance и koláče.

Dýně velkoplodá

Dýně velkoplodá
Velká dýně (Shutterstock/FOTODOM)

Hlavním charakteristickým znakem dýně velkoplodé je její kulatý, zploštělý tvar. Takovou dýni si většina z nás představí, když se řekne Halloween.

Kůra velkoplodých dýní je nejčastěji jasně oranžová, ale může být také žlutá, šedá a zelená. Pokud kupujete dýni s velkými plody na delší dobu, je nejlepší vybrat si dýni velkoplodou: dlouho vydrží a časem je jen chutnější. Čerstvě utržené plody obsahují velké množství škrobu, který se následně přeměňuje na cukr. Velkoplodé dýně lze skladovat až do jara.

Dýně s tvrdou slupkou

Dýně s tvrdou kůží
Dýně s tvrdou slupkou (Shutterstock/FOTODOM)

Dýně s tvrdou slupkou má tvar vejce, její slupka je nejčastěji nazelenalá a jak název napovídá, je velmi tvrdá a špatně se krájí.

Dalším charakteristickým znakem této dýně je, že na řezu vypadá jako hvězda a její stopka má zvláštní fazety. Tento typ není vůbec sladký a hodí se do masových pokrmů a příloh, kdy není potřeba přílišná sladkost. Plody nevydrží dlouho, ale dýně s tvrdou slupkou má nejzdravější a nejchutnější semena, která se navíc snadno loupou.

Barva dužiny dýně závisí na množství vitaminů a karotenoidů v ní obsažených. Čím více vitaminu A a dalších karotenoidů, tím je dužina světlejší. Dýně se světle žlutou nebo nazelenalou slupkou mohou mít nejsvětlejší, oranžovou dužinu.

Při vaření neodstraňujte vlákna v samém středu dýně: obsahují veškerou sladkost této zeleniny. Podívejte se na naši recept dýně v troubě.

Máslové ořechy

Dýně máslová
Butternut Pumpkin (Shutterstock/FOTODOM)

Dýni Butternut snadno poznáte podle jejího hruškovitého tvaru. Má světle hnědou slupku a jasně oranžovou dužinu. Tato odrůda vznikla křížením dýně muškátové s divokou dýní africkou. Je hodně sladká, ale dužina je vodnatější než u odrůdy Muscat. Bonus navíc: semena této dýně se nacházejí ve spodní kulovité části, zatímco horní podlouhlá část se skládá pouze ze sladké dužiny. Máslový ořech se nedá dlouho skladovat.

Tato odrůda je výhodná pro polévkyMáslovou dýni lze použít do polévek, dušených pokrmů a kaší, ale také na pečení, vaření, přípravu pyré a odšťavňování. Z máslové dýně však raději nevyrábějte dezerty, protože této odrůdě chybí hustota: silná vrstva náplně v suflé neztuhne, ale zůstane polotekutou hmotou. Proto je pro dezerty, jako jsou želé nebo suflé, lepší použít odrůdu Muškát, aby neutrpěla kvalita pokrmu.

Jak skladovat dýni

Dýně se skladují velmi dobře – to platí pro všechny druhy dýní. Zvláště dobře se skladují ty odrůdy, které obsahují největší množství škrobu, jako jsou dýně velkoplodé. Obsah cukrů v takových tykvích se časem zvyšuje, čímž se plody stávají ještě chutnějšími a vhodnějšími pro různé druhy kulinářského zpracování.

Pro skladování dýní v bytě byste měli zvolit tmavé a chladné místo, kde se bude teplota udržovat v rozmezí 5-10 °C nad nulou. Dýni můžete skladovat na zasklené lodžii nebo balkoně. V tomto případě byste měli dýni umístit na prkenné stojany tak, aby se zelenina vzájemně nedotýkala, a přikrýt ji látkou nebo novinami. Dýně by měla být zakryta tak, aby na ni nedopadalo přímé sluneční světlo, stejně jako v případě prudkého poklesu teploty pod +2 °C. V takovém případě přikryjte dýni teplou látkou.

Kousky nakrájené dýně se nejlépe skladují v chladničce. Za tímto účelem nakrájejte dýni na plátky, oloupejte kůru a odstraňte semínka. V chladničce si taková dýně udrží čerstvost 8 až 10 dní. Trvanlivost můžete prodloužit na 1 měsíc, pokud plátek dýně pevně zabalíte do fólie. V mrazničce lze dýni skladovat déle než měsíc. K tomu je třeba dužinu dýně vložit do celofánových sáčků a pevně je zavázat, aby se do nich nedostal přebytečný vzduch. Po rozmrazení však může být struktura dýně příliš vodnatá.

Barva dužiny dýně závisí na množství karotenoidních vitaminů v ní obsažených. Čím více provitaminu A a dalších karotenoidů, tím je dužina světlejší. Dýně se světle žlutou nebo nazelenalou slupkou mohou mít nejjasnější, oranžovou dužinu!

Při vaření neodstraňujte vlákna ve středu dýně – tam se nachází sladkost!

Pokud si všimnete chyby nebo nepřesnosti, dejte nám prosím vědět. #dýně #sezónní produkty #dýňová jídla**]. ? Další nápady a recepty na našich sociálních sítích

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Květiny Michaela

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: