I když jste kulich ještě nikdy nepekli, vyberte si jeden z těchto pěti skvělých receptů, které naši přátelé a známí připravují už léta. Jsou vynikající a určitě se vám povedou.
5 kulichů, které určitě vyrobíteO čem vám povíme v článku:5 tipů na pečení kulichůRecepty na 5 skvělých kulichů
Pečení kulichů je zodpovědná a příjemná činnost. Připravte se na to, že vše je třeba dělat pomalu a srdcem. Hnětení těsta, kynutí a pečení zabere několik hodin, ale stojí to za to.
Budete potřebovat extra pšeničnou mouku, kvalitní 82,5% máslo, mléko, vejce, cukr, droždí (lisované nebo sušené) a sůl. Přísady mohou být různé – koření (kardamom, muškátový oříšek, vanilka, skořice, šafrán), sušené ovoce (sultánky, meruňky, sušené třešně a brusinky), citronová nebo pomerančová kůra, kandované ovoce.
5 tipů na pečení kulicha
1. Snažte se nepoužívat staré koření – lepší je koupit čerstvé. Pokud chcete, aby koření naplno odhalilo svůj charakter, rozemelte požadovanou směs koření tloučkem v hmoždíři a přidejte do ní trochu hnědého cukru. Kořeněná, aromatická směs na kulich je hotová. Citronovou nebo pomerančovou kůru stačí nastrouhat na nejjemnějším struhadle.
2. Žádné speciální formy na pečení už dlouho hospodyňky nepoužívají, i když existují. Nejpohodlnější jsou jednorázové formy na voskový papír. Jsou levné, vypadají elegantně a prodávají se všude. Pokud máte pocit, že je papír příliš tenký a ovlivní tvar kulicha, prostě vložte jednu formu do druhé – bude to bezpečnější. A nebojte se, že by se papír spálil – vydrží teplotu pečení kulicha, která nikdy není vyšší než 180 °C. Můžete také použít jakoukoli běžnou formu vhodné výšky a velikosti. Pak je ale nutné vnitřek zakrýt pečicím papírem, aby se hotový kulich dal snadno vyndat. Pro všechny formy platí jedno důležité pravidlo – těsto by nemělo zabírat více než polovinu jejího objemu.
3 Aby drobenka kulicha měla sytě žlutou barvu, není nutné kupovat šafrán. Lze to udělat pomocí žloutků. Oddělte žloutky od bílků, trochu je osolte. Mísu se žloutky přikryjeme potravinovou fólií a dáme na několik hodin do lednice. Žloutky se zbarví do jasně žluté barvy. Poté je opět spojte s bílky a přidejte je do těsta. Mimochodem, pokud budete bílky a žloutky šlehat zvlášť, kulich bude křehčí a nadýchanější.
4. Všechny výrobky musí mít pokojovou teplotu. Mléko, máslo a vejce proto vyndejte z lednice půl hodiny před vařením. Sušené ovoce je třeba namočit na několik hodin do silného alkoholu, například do brandy nebo rumu. Před přidáním do těsta je však lepší sušené ovoce osušit otřením papírovými utěrkami.
5. Profesionální pekaři kontrolují připravenost kulichů tímto způsobem – vytahují mřížku trouby ne do konce. Kuskus vyklopte a poklepejte na dno. Zvuk by měl být takový, jako když poklepete na dutý předmět. Existuje i jednodušší způsob – kušty opatrně propíchněte tenkou dřevěnou špejlí. Pokud je suchá a těsto se na ni nelepí, je kulich hotový.
Recepty na 5 skvělých kulichů
Pečené kulichy
Kuliči na opare jsou vždy obzvláště vzdušné a křehké. Výsledek do značné míry závisí na kvalitě droždí. Je lepší připravovat oparu na čerstvém, lisovaném droždí. Pokud použijete sušené droždí, ujistěte se, že nebylo vyrobeno před příliš dlouhou dobou.
Kváskové koláče
1 h 30 min
Čas navíc: 2 ч
K přípravě potřebujete:
- sušené droždí – 25 g
- cukr – 220 g
- mléko – 125 ml
- hladká mouka – 700 g
- vejce – 5 ks
- sůl – na špičku nože
- koňak nebo rum – volitelně
- smetana (22%) nebo zakysaná smetana (30%) – 250 ml
- směs tmavých a světlých sultánek – 200 g
- rostlinný olej – 1 polévková lžíce.
Na polevu:
- bílkoviny – 1 ks.
- citronová šťáva – 1 polévková lžíce.
- moučkový cukr – 200 g
- Připravte oparu. K tomu nasypte droždí do mísy. Přidejte 20 g cukru, teplé (26-28 °C) mléko a 40 g mouky. Důkladně promíchejte a nechte 20 minut kynout.
- Na těsto ve velké míse lehce metličkou vyšlehejte 5 vajec se zbývajícím cukrem. Na povrch prosejte mouku a sůl. Důkladně promíchejte.
- Do vzniklé směsi přidejte pastu. Můžete přidat rum nebo brandy. Tím se zlepší kynutí těsta a prodlouží se jeho trvanlivost. Těsto hněťte asi 5 minut. Postupně přilévejte smetanu nebo přidejte zakysanou smetanu. Těsto na kulich hněťte alespoň 10 minut. Přikryjte utěrkou a nechte 1 hodinu na teplém místě.
- Sultánky na kulich propláchněte a zalijte je teplou vodou nebo ochuceným černým čajem. Nechte 15 minut odstát, poté slijte v cedníku a osušte na papírové utěrce. Kandované ovoce nakrájejte nadrobno.
- Uhněťte těsto na kulich. Přidejte připravené sultánky a kandované ovoce a promíchejte. Sultánky a kandované ovoce by měly být rozprostřeny po celém těstě. Dlaně si namažte rostlinným olejem a těsto rozdělte na kousky podle počtu formiček na kulich.
- Těsto na kulichy rozprostřete do formiček tak, aby nezabíralo více než 1/3 výšky. Přikryjte čistými utěrkami a nechte 1 hodinu kynout na teplém místě.
- Troubu předehřejte na 180 °C. Koláče pečte asi 40 minut. Položte je na bok. Přikryjte je utěrkou a nechte vychladnout,
- Na polevu vyšlehejte bílek, citronovou šťávu a moučkový cukr mixérem do nadýchané a homogenní hmoty. Ozdobte jí koláče.
Recenze kulichů podle tohoto receptu
„První recept na kynuté těsto na oparu za posledních 5 let, který se povedl! Těsto vyšlo velmi pórovité a vzdušné. Vše vykynulo, jak mělo, a nepropadlo se. Jediné, co bych chtěla dodat: je lepší těsto 15-20 minut po upečení přikrýt alobalem, protože se na něm poměrně rychle vytvoří zlatavá kůrka“
„Tento recept používám už čtvrté Velikonoce za sebou a vždycky vyjdou perfektně! Peču jich hodně: do práce, pro všechny příbuzné i na stůl. Všichni je milují. Je to ten nejlepší kuskus, není suchý a vzdušný.
Velikonoční kulich na zakysané smetaně podle Eleny Iljiny
Elena Ilyina, dlouholetá přítelkyně naší redakce a skvělá kuchařka, je přesvědčena, že kupovaný kulich a domácí se od sebe liší stejně jako umělý vánoční stromek od přírodního. „V naší rodině se žádný recept na kulich nedědil ani z matčiny, ani z otcovy strany, takže jsem musela začít od nuly, respektive od 14 žloutků. Tolik jich bylo v prvním receptu. Výsledek mě nepřesvědčil o účelnosti použití tolika vajec.
Každý rok jsem zkoušela nový recept. Nebylo to špatné, ale něco tomu chybělo. Drobenka nebyla tak vlhká a těstovitá, jak jsem si vysnila. Jednoho dne jsem si uvědomila – potřebuji zakysanou smetanu. Okamžitě jsem uspořádala zkoušku. Výsledné kulichy schválila celá domácnost. Teď mám recept na kulichy, který mohu předat svým dědicům.
Velikonoční kulich na zakysané smetaně od Eleny Ilyiny
2 ч
Dodatečný čas: 3,5 ч
K přípravě potřebujete:
- lehké sultánky – 80 g
- černý čaj nebo rum na namáčení sultánek
- mléko – 250 g
- cukr – 200 g
- lisované droždí – 15 g
- mouka – 600 g
- máslo – 100 g
- žloutek – 3 ks.
- Zakysaná smetana 20% tuku – 100 g
- sůl – 1/3 lžičky.
- sáček vanilkového cukru – 1 ks
- rostlinný olej – 2-3 polévkové lžíce.
- lískové oříšky – 80 g
- Omyjte sultánky a namočte je na 20 minut do silného černého čaje nebo rumu. Sultánky namočené v čaji s bergamotem jsou velmi chutné.
- Na oparu zahřejeme mléko na 28-30 °C, přidáme 1 lžíci cukru a rozředíme droždí. Do mléka prosejeme 150 g mouky, dobře promícháme mixérem a necháme 40-45 minut kynout.
- Na těsto rozpustíme máslo, aniž bychom ho přivedli k varu. Vejce vyšlehejte s cukrem do nadýchaného bílého těsta. Přidáme máslo, zakysanou smetanu, sůl a znovu dobře vyšleháme. Máslovou a vaječnou směs vlijte do opary a promíchejte mixérem. Prosejeme zbytek mouky, promícháme lžící a těsto dáme na stůl. Ruce si namažte rostlinným olejem a těsto hněťte bez přidání další mouky, i na stole, 20-25 minut.
- Z těsta vytvarujte kouli, vložte ji do velké mísy a nechte ji na teplém místě 2 hodiny, nebo dokud těsto nezdvojnásobí svůj objem.
- Lískové oříšky osušte na pánvi a nasekejte je v mixéru. Ruce si opět namažte rostlinným olejem a uhněťte těsto. Přidáme sultánky a ořechy a necháme ještě 40-45 minut kynout.
- Předehřejte troubu na 180 °C. Těsto rozprostřete do formiček a každou naplňte asi do 1/3 její výšky. Nechte 30-45 minut kynout.
- Jakmile koláče vyrostou po horní okraj formy nebo mírně nad něj. Přeneste je do předehřáté trouby a pečte asi 50 minut. Doba pečení závisí na objemu formy. Středně velké kulichiki se pečou 25-30 minut, velké 1 hodinu nebo o něco déle. Hotové kulichíky vyjměte z trouby, zabalte je do utěrky a dejte stranou vychladnout.
- Při zdobení kulichů si potrpím na minimalismus. Koneckonců kulich není svatební dort. Své dorty jednoduše pokapu rumovou nebo citronovou polevou. Tenká vosková svíčka je poslední dotek, který kulich potřebuje k dokonalému obrazu.
Recenze kulichů vyrobených podle tohoto receptu
„Skvělý recept na velikonoční kulich! Jen jsem místo mléka použila 20% smetanu. Doporučuji!“
Kulich podle starého receptu
Těsto na kulich podle starého receptu by nemělo být příliš prudké ani řídké, mělo by se snadno odlepovat od rukou a stěn nádoby.
Kulich podle starého receptu
2 h 30 min
Čas navíc: 4 h 30 min
K přípravě budete potřebovat:
- máslo – 500 g
- světlé sultánky bez pecek – 100 g
- mléko – 500 ml
- cukr – 400 g
- čerstvé droždí – 50 g
- mouka – 700-900 g (tolik, kolik mléka „unese“) + 2 lžíce na obalení sultánek
- vejce – 6 ks.
- sůl – 1 lžička.
- Pro přípravu těsta na kulich nakrájejte máslo na malé kostičky a nechte ho 30 minut při pokojové teplotě. Sultánky propláchneme, zalijeme teplou vodou a necháme 15 minut odstát. Poté je položte na papírovou utěrku a osušte.
- Mléko nalijte do hrnce a zahřejte ho na 30 °C. Přidejte 1 lžíci cukru a zamíchejte. Rozdrobíme droždí a rozpustíme ho. Přisypeme 200 g prosáté mouky a zamícháme. Přikryjte utěrkou a nechte na teplém místě 2 hodiny kynout.
- Na těsto vyšlehejte vejce se zbylým cukrem a solí pomocí mixéru. Přidejte je do vykynuté opary a promíchejte. Po částech přisypejte zbylou prosátou mouku a těsto důkladně prohněťte.
- Přidejte měkké máslo. Znovu prohněťte. Těsto přikryjte čistou utěrkou a nechte na teplém místě 2 hodiny kynout. Poté těsto prohněteme a necháme znovu vykynout. Smíchejte sultánky se zbývající moukou. Přidáme je do vykynutého těsta a znovu důkladně prohněteme. Formy vyložíme olejem potřeným pečicím papírem.
- Připravené kulichové těsto rozetřete do připravených forem maximálně do 1/3 výšky. Přikryjte utěrkami a nechte vykynout. Bude to trvat asi 30 minut.
- Troubu předehřejte na 180 °C. Formy s kulichem opatrně přeneste na drátěný rošt. Vložte je do trouby. Koláče pečte asi 50 minut nebo do úplného upečení. Zcela vychladlé kulichy lze ozdobit libovolnou polevou a také barevným cukrem nebo cukrářským posypem.
Recenze kulichů připravených podle tohoto receptu
„Toto je velmi, velmi chutný kulich! Děkuji!!! Z 1/2 množství ingrediencí mám 6 malých kulichů.“
„Do těsta jsem přidala vanilkový cukr a kůru z půlky citronu. Místo másla jsem dala pomazánkové, ale most….