Někdy se maskují na stěně a mylně je považujeme za skvrnu nebo nečistotu. Jindy nahánějí hrůzu, když se objeví uvnitř knih, nábytku a dokonce i kusů oblečení – případně zničených. Na . moli jsou častými škůdci v městských oblastech a mohou se objevit i v těch nejčistších a nejlépe uspořádaných domácnostech. O Estadão konzultoval s odborníkem odpovědi na nejčastější otázky týkající se molů a způsobů, jak se jich zbavit. Podívejte se na to:
Co jsou můry?
Můry jsou hmyz, který je považován za škůdce v domácnosti. Ve městech můžeme rozlišit tři odlišné skupiny, vysvětluje Francisco Zorzenonspecialista na městskou entomologii a technický ředitel referenční laboratoře pro městské škůdce na univerzitě v São Paulu. Biologický ústav v São Paulu. První skupině odpovídají knižní můry (neboli stříbrné můry), zařazené do řádu Zygentoma. Existují také můry šatní a můry skladištní, obě patřící do řádu Lepidoptera (můry a motýli).
Proč se objevují v domě?
Výzkumník vysvětluje, že existují specifické faktory, které přitahují nebo usnadňují šíření a udržování škůdců. „Místa, která jsou málo narušená, vlhká, tmavá, s přítomností papírů, knih, časopisů, kartonových krabic, mrtvého hmyzu, jsou mimo jiné pravděpodobnějším útočištěm molů.“říká.
V příhodných prostorách může být jejich přítomnost stálá, „i když v přilehlých domech a bytech moli jsou“, dodává Zorzenon. „Většinou jsme to my sami, kdo si nakonec škůdce do svých domovů přinese, a to s předměty a potravinami, které jsou již napadené,“ upozorňuje odborník. Důležitým prostředkem šíření jsou také krabice, které při stěhování přenášejí moly spolu s knihami a domácími potřebami.
Proč se moli objevují na stěnách?
Nástěnné můry, další velmi častý druh řádu Lepidoptera, se vyskytují na místech, kde jsou vlhkost, plíseň, chlupy a srst na podlaze.. „Jsou jedním z mála druhů hmyzu, který dokáže trávit a metabolizovat keratin obsažený ve vlasech, a proto se často vyskytují v koupelnách a ložnicích,“ upozorňuje odborník.
Ničí moli knihy?
Ano. Knižní moli patří mezi nejprimitivnější hmyz, který člověk zná, a existuje jich více než 300 druhů, z nichž nejvýznamnější jsou Lepisma saccharina (kvůli svému zbarvení nazývaná také stříbrná rybka). Nemají křídla a obvykle mají protáhlé, zploštělé tělo, dlouhé asi 1 cm, vysvětluje Zorzenon.
Knižní můra Foto: Francisco Zorzenon/Biologický ústav
Jsou to všežravé bytosti, a proto se živí škrobnatými látkami, jako je mouka, papír, lepenka, tapety, oblečení a tkaniny, a noční návyky, přitahuje je tmavé a vlhké prostředí. Dospělé můry se mohou dožít více než čtyř let. A jak jste se již mohli přesvědčit, jsou to velmi hbití broučci, kteří se dokážou rychle schovat v každém koutě, například ve štěrbinách nábytku, skříní a lišt.
Žerou moli oblečení?
Najít ve skříni poškozený kus oblečení je jistě nepříjemné. Zorzenon uvádí, že oděvní moli jsou malí moli patřící do čeledi Tineidae: „Na rozdíl od knižních molů mají biologický vývoj zvaný úplná metamorfóza. V mladém stádiu, kdy jsou housenkami, si některé druhy utkají ochranný obal, uvnitř kterého se živí materiály, jako je např. koberce, vlněné oděvy, látky a čalounění.“ popisuje.
Oděvní mol Foto: F.J. Zorzenon a J. Justi Junior/Instituto Biológico
Oděvy propíchnuté moly lze na několik dní uložit do mrazničky v plastových sáčcích. Tím dojde k usmrcení vajíček a molů.
Šatní moli jsou housenky v mládí, kdy se živí koberci, vlněným oblečením, látkami a čalouněním. Foto: Tatiana Foxy/Adobe Stock
Útočí moli na potraviny?
Ano, moli průmyslově vyráběných produktů se nejčastěji vyskytují „v místech, kde jsou tyto produkty špatně zabaleny, v otevřených nebo špatně uzavřených obalech“, říká výzkumník. Mohou se objevit v obilovinách, jako je kukuřice, pšenice a rýže, sušeném ovoci a houbách, mouce a moučných výrobcích, snídaňových cereáliích, sušenkách, čokoládách a dalších..
„Můry se vyvíjejí na potravě, ničí ji a kontaminují svými výkaly, úlomky vlastního těla a charakteristickými hedvábnými vlákny,“ říká. Na konci biologického cyklu, jehož délka závisí na různých faktorech, se objeví malé, bledě zbarvené, nenápadné můry.
Jak poznat přítomnost molů?
Chcete-li zjistit přítomnost molů a jejich specifické druhy, věnujte pozornost znakům, jako jsou:
- Prokousané a proděravělé oblečení a přítomnost „domečků“ molů na stěnách a nábytku svědčí o výskytu molů na stěnách/oděvech;
- Okousané knihy a papíry a přítomnost hmyzu procházejícího se po místnosti, zejména v noci, svědčí o knižních molech;
- Drobní létající moli, housenky, hedvábí a výkaly v potravinách svědčí o molech skladovaných produktů.
Představují moli riziko pro lidské zdraví?
Můry obvykle nepředstavují riziko pro lidské zdraví, protože nejsou hmyzem přenášejícím nemoci. „Při kontaktu s potravinami však mohou mechanicky přenášet plísně a bakterie,“ upozorňuje Zorzenon.
Jak bojovat s molicí a jak ji eliminovat?
Prevence a boj proti molům v konečném důsledku závisí na neustálém sledování. Nejlepší je, říká Zorzenon. udržovat čistotuodstraňování plísní a prevence vlhkosti a správné skladování potravin. Věnujte pozornost následujícím bodům:
- Nehromaďte staré papíry;
- Knihy a časopisy ukládejte na vhodná a čistá místa;
- Vyhýbejte se vlhkým místům (například tmavým skříňkám pod umyvadly);
- Nepřinášejte předměty v kartonových krabicích ze zamořených oblastí;
- Udržujte police, skříně a skříňky čisté a vzdušné, stejně jako lišty a štěrbiny, které by se měly často vysávat;
- Pravidelně kontrolujte oblečení, koberce a další náchylné předměty;
- Zlikvidujte kontaminované potraviny nebo potraviny podezřelé z napadení moly.
Nejlepším způsobem kontroly molů je jejich neustálé sledování. Foto: Erik Schumann/Adobe Stock
Podle odborníka, neexistují žádné domácí nebo přírodní alternativy, které by byly skutečně účinné při odhánění molů.. „Hřebíček a bobkový list lze použít ve skříních k ochraně před nástěnnými moly a kafrové tablety na knižní moly, ale jejich účinnost je omezená,“ upozorňuje. Odborník připomíná, že dříve se používal podomácku vyrobený přípravek s práškovou kyselinou boritou, který je však dnes zakázán. Totéž platí pro známé kuličky proti molům, které jsou zakázány kvůli své vysoké toxicitě.
V případě silného napadenídoporučujeme vyhledat odbornou pomoc firmy zabývající se hubením škůdců a bezpečnou aplikací insekticidů pro domácnost (přípravky hojně používané při hubení škůdců ve městech).
Jak často mám čistit skříně a police, abych zabránil molům?
„Někteří moli mají velmi krátký cyklus, od 30 do 45 dnů, například potravinoví moli a nástěnní moli, zatímco knižní moli mohou žít 5 až 7 let,“ vysvětluje.