Odbornice na výživu a spisovatelka Blanca García Orea, autorka knihy „Řekni mi, co jíš, a já ti řeknu, které bakterie máš“, v rozhovoru pro deník El Tiempo upozornila, že potraviny se specifickými vlastnostmi, jako je neutrální pH, vysoká vlhkost a přítomnost živin, jako jsou bílkoviny a škroby, jsou náchylnější k rozvoji zdraví škodlivých mikroorganismů.
Vysvětlila, že při nesprávném skladování těchto potravin, například při nedodržení ideální teploty nebo překročení data spotřeby, se z nich mohou uvolňovat toxiny, které způsobují otravu potravinami. Podle Garcíi jsou některé položky náchylnější a neměly by se v chladničce uchovávat déle než dva dny. Patří mezi ně např.
- Syrové nebo marinované ryby: jsou velmi snadno zkazitelné a náchylné ke kontaminaci bakteriemi, např. Salmonella e Vibrio. Po dvou dnech se výrazně zvyšuje riziko kažení a otravy potravin, a to i při nízkých teplotách.
- Rýže: při dlouhodobém skladování vařené rýže, zejména pokud byla před uskladněním ponechána při pokojové teplotě, může dojít k jejímu rozvoji. Bacillus cereusbakterie, která způsobuje otravu potravinami. Chlazení po dobu delší než dva dny může riziko zvýšit.
- Těstoviny: Stejně jako rýže mohou být i vařené těstoviny kontaminovány bakteriemi, zejména pokud nejsou správně chlazeny. Nadměrná vlhkost napomáhá růstu mikroorganismů, takže jsou po dvou dnech nevhodné ke konzumaci.
- Vařená vejce: mohou po dvou dnech v lednici začít ztrácet své nutriční kvality a měnit chuť a strukturu. Při nesprávné manipulaci nebo skladování jsou také kontaminovaná.
- Syrové mleté maso: má velkou exponovanou plochu, což ho činí náchylným k bakteriální kontaminaci, zejména bakteriemi. Escherichia coli e Salmonella. Pokud se do dvou dnů nevaří nebo nezmrazí, dochází k rychlému kažení, takže se stává nevhodným ke konzumaci.
Pro delší trvanlivost v chladničce
Zde je sedm důležitých tipů, jak lépe uchovávat potraviny v chladničce. Prodloužíte tak trvanlivost jednotlivých položek a zabráníte plýtvání.
- APo nákupu v horkých dnech nechte syrovou zeleninu před uskladněním několik minut odpočívat ve stínu, aby vychladla. Zabráníte tak vzniku prasklin ve slupce a listech a zabráníte tak množení bakterií.
- Nevkládejte horké potraviny ihned do chladničky, protože výpary mohou ohrozit chlazení. Před uložením počkejte několik minut, než se zchladí na pokojovou teplotu.
- Syrové maso by se mělo zmrazit ihned po zakoupení. Pokud bylo několik dní v lednici, mělo by se před zmrazením tepelně upravit. Pro zachování kvality se doporučuje rozdělit jej na jednotlivé porce, protože proces rozmrazování a opětovného zmrazování může narušit strukturu a nutriční hodnotu potraviny.
- Před uskladněním otřete každé ovoce vlhkým hadříkem. Je však důležité je před uskladněním neomývat, protože se tím odstraní přírodní vosk, který je chrání. Měly by se omývat vodou, až když jsou připraveny ke konzumaci.
- Listy je třeba usušit. Voda, a to i v malých kapkách, urychluje přenos chladu na listy, což je může spálit. Proto je nezbytné je před zabalením stejným způsobem (suchými papírovými utěrkami) osušit papírovými utěrkami a poté je uložit do průhledných panenských sáčků a uložit do chladničky.
- Používejte plastové nebo skleněné nádoby. Plastová fólie používaná k balení sýrů a uzenin v supermarketech je velmi křehká a při otevření může dojít k mikrotrhlinám, které vystavují potraviny kontaminaci bakteriemi, a to i v lednici. Ideální je tento materiál vyhodit a potraviny přendat do plastových nebo skleněných nádob s víčky, aby se lépe uchovaly.
- Zmrazujte zeleninu správným způsobem. Blanšírování je konzervační technika, která spočívá v ponoření oloupaných kusů potravin (mrkve, cukety) na 3 až 5 minut do vroucí vody a následném přenesení na stejnou dobu do ledové vody. Tím se deaktivují enzymy, které způsobují kažení. Po blanšírování je třeba potraviny uložit do panenských sáčků nebo plastových sklenic a zmrazit, kde mohou vydržet až šest měsíců. Po vyjmutí je lze použít stejným způsobem jako čerstvé potraviny.