„Pokud je půda kyselá, lze ji upravit vápnem. Je třeba ji také hnojit. K tomu použijte před výsadbou organický kompost, žížalí humus nebo opálený hnůj,“ doporučuje Fabiana. Také se rozhodněte pro utužené půdy a dejte přednost těm „nadýchaným“, navrhuje zahradní architektka Karen. Abyste pomohli s odvodněním, přidejte do půdy písek.
Rajče je skvělá rostlina pro ty, kteří uvažují o založení domácí zahrádky – dá se pěstovat jak v květináčích, tak přímo v zemi. „Rostlina produkuje během roku slušné množství plodů. Navíc čerstvě sklizená rajčata mají mnohem lepší chuť než ta, která se kupují v obchodě,“ vysvětluje agronomka Fabiana Gróes.
Rostlina také dobře reaguje na každodenní péči. „Snadno se pěstují, rychle rostou a dodávají jídlu zvláštní nádech,“ dodává zahradní architektka Karen Conquejo.
Dále vysvětluje, že v oblastech s chladným klimatem nebo krutými zimami je ideální sázet rajčata na konci zimy nebo začátkem jara, aby se předešlo mrazům, které by mohly plodině uškodit.
Co se týče teplot, rajčata preferují rozmezí mezi 18 a 30 °C – jak mráz, tak extrémní horko mohou růst sazenic poškodit, říká agronomka.
Půda, ať už v květináči nebo na zahradě, by měla být vhodná pro pěstování. Zahradní architektka Renata uvádí, že by měla být dobře odvodněná, bohatá na organickou hmotu a mít pH mezi 5,5 a 6,8.
„Rajčata potřebují pravidelnou zálivku, ale bez přemokření. Půda by měla být vlhká, ne přelitá,“ upozorňuje Karen.
Kde je nejlepší rajčata pěstovat?
Rajčata se dají pěstovat jak na zahradě, tak v květináčích nebo truhlících – pokud mají vhodnou péči. „Pokud máte venkovní prostor s dostatkem slunce, je to ideální místo. Ale i když bydlíte v bytě, můžete je pěstovat na balkoně nebo u světlého okna,“ říká Renata.
Některé odrůdy potřebují oporu, protože jejich stonky jsou těžké. Proto zvolte místo, kde bude možné oporu přidat.
1. Připravte půdu
I když je možné vysévat semena přímo do půdy, její příprava zajistí správné podmínky pro růst. Zkontrolujte pH půdy, které by mělo být mezi 5,5 a 6,8 – tedy neutrální.
„Pokud je půda kyselá, můžete ji upravit vápnem. Také je nutné ji pohnojit – použijte kompost, žížalí humus nebo uleželý hnůj před výsadbou,“ doporučuje Fabiana. Karen dodává, že je třeba se vyhnout zhutněné půdě a dávat přednost kypré. Pro lepší drenáž přimíchejte do zeminy písek.
„Pokud budete sázet do květináče, ujistěte se, že má odtokové otvory a na dno dejte drenážní vrstvu před substrátem,“ říká Renata. Taková příprava udrží ideální vlhkost a poskytne rostlině potřebné živiny.
2. Zasaďte semena
Po přípravě půdy je čas zasít semínka. Agronomka doporučuje vytvořit výsevní misky, kelímky nebo malé nádoby s otvory. Do nich dejte směs zeminy, písku a kompostu.
„Do každé nádoby dejte dvě až tři semena a zakryjte tenkou vrstvou zeminy. Když má sazenice 10–15 cm a alespoň čtyři pravé lístky, můžete ji přesadit do připravené půdy,“ vysvětluje. Tento proces může trvat asi 7 až 14 dní.
Jak dlouho trvá, než rajče vyroste?
„Celý růstový cyklus rajčete trvá mezi 60 a 100 dny, podle odrůdy a klimatických podmínek,“ říká Renata. Karen dodává, že rajče může dorůst od 30 cm až do 2 metrů.
Rutinní péče o rajčata
Po výsadbě je třeba rostlinu pravidelně zalévat – ale nepřelévat. „Odstraňujte suché listy, abyste předešli škůdcům,“ říká odbornice. Doporučuje také půdu každých 15 dní přihnojit humusem nebo organickým kompostem a chránit rostlinu před škůdci například tabákovým výluhem nebo neemovým olejem.